Altemur KILIÇ Ha soykırımı, ha katliam

'Köşe Yazıları' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Altemur KILIÇ Ha soykırımı, ha katliam konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Altemur KILIÇ Ha soykırımı, ha katliam


  Devletçe, Hükümetçe ve Milletçe, nefesimizi tuttuk bekledik; ABD Başkanı Barack Obama, 1915 olaylarını nasıl tanımlayacaktı? “Soykırımı” diyecek miydi? Bu tanımlama, sanki Ermenistan kapısının açılmasının “anahtarı” olacaktı! Garip bir mantıkla, eğer “Soykırımı” demezse, Ermenistan’la “mutabakat yolunun haritasında” yürünecekti! En duyarlı sorunumuzda, yabancıların, bir yabancı devlet Başkanının ağzına bakmak heceletin daniskası!
  Büyük Felaket
  Ve Obama 24 Nisan’da “1915 olaylarını Ermenice, ’Meds Yeghern’ (Büyük Felaket) olarak tanımladı ve dedi ki: ” Ermeni ve Türk halkları için bu hedefe ulaşmanın en iyi yolu bugün ileriye doğru gitme çabalarının parçası olarak, geçmişin hakikatlerine yanıt vermektir. Türk ve Ermeni halklarının, bu acılı tarih üzerinde dürüst, açık ve yapıcı biçimde çalışılması çabalarını kuvvetle destekliyorum...
  Obama sonuçta “soykırımı” demedi ama daha beterini söyledi; başımıza yeni bir “çuval” ve aslında Ermenistan’a kapı açmak isteyenlerin doldurdukları “bir çuval inciri” -inşallah- berbat etti!
  Ha Ali Veli, ha Veli Ali

  Şimdi her nedense, Obama’nın Ermenice ’Meds Yeghern’demesi öne çıkarılıyor. Bu sözler “Soykırımı” anlamında yorumlanıyor. Fakat aslında Obama “Büyük Felaketten” çok daha beterimi söyledi: Dedi ki; “Bundan 94 yıl önce, 20. yüzyılın en büyük katliamlarından biri başladı. Her yıl, Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde 1,5 milyon Ermeni’nin katli veya ölüme yürümesini anıyoruz.”
  Kelime -semantik- oyunu yapılmasın. “Katliam” , “Soykırımı” ile eş anlamlıdır: “Katliam” bir etnik grubun ortadan kaldırılması anlamındadır! Obama seçimden önce ve şimdi açıkça, Türkleri Ermenilere soykırım -katliam- yapmakla suçladı. Erbakan ne güzel söyledi: “Ha Ali Veli- ha Veli Ali” ... Ha “Katliam” , ha “Soykırımı”. Zırva tevil götürmüyor!
  Obama’nın bu sözleri, İnşallah “kapıyı kapatmıştır” ama, Alican sınır kapısını açmak için hazırlık yapan iktidarı, Ermenistan yolundan döndüreceğini sanmıyorum... Gerçi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Obama’ya sert tepki gösterdi. Ama Başbakanın tepkisi dengeli idi, kapıyı açık bıraktı!
  Aydınlar

  Göreceksiniz; Obama’nın bu sözleri, Ermenilerden özür dilemek için bir yerlerini yırtan sözde aydınları hiç rahatsız etmeyecek, aksine, şimdi daha cesaret alacaklar.
  Obama bu değerlendirmeyi yapmak için “güçlü” , ama tarih bilgisi yeterli mi? Abdullah Gül, nazikâne hatırlatıyor: “Özellikle 1915 yılında yüz binlerce Türk ve Müslüman hayatını kaybetti... Dolayısıyla hayatını kaybeden herkesin acısının paylaşılması gerekir... Tarihi olaylara siyasilerin ve devlet adamlarının karar vermesi mümkün ve doğru değildir!”
  Bu nazikâne uyarı acaba Obama’yı etkiler ve söylemlerini değiştirir mi? Yoksa şımaran Ermeniler, açıkça “Soykırımı” demedi diye tepki gösterince, onları tatmin etmek için alelacele, Kongreden soykırımı tasarısını mı geçirir? Terazisinin bir tarafında Türkiye’yi kaybetmek, diğer tarafında da, Ermeni oyları var. Ya bizim terazimizde? Bir kefede “ticaret” , ABD/AB vb.. Diğer kefede onurumuz ve sonunda da var oluşumuz! Bakalım hangisi daha ağır basacak?
  Bizim iktidar Ermenileri memnun etmek için sınır kapısını açmaya hazırlanırken, Ermeniler Erivan’da, Türk Bayrağını yakıyorlar!
  İnternete o gösterilerden ilginç kareler düştü; Hrant Dink’in resimleri, güller çiçekler arasına dikilmiş!
  Biz çabuk unutur çabuk affederiz; ama Ermenilerin kini hiç dinmez! Cumhurbaşkanı Gül, ilk haklı tepkisinin ateşi söndükten sonra, açılacak “Alican kapısından” Sarkisyan’la, el ele atlarlarsa, şaşmamalı!

  Altemur KILIÇ - YENİÇAĞ
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Altemur KILIÇ soykırımı Forum Tarih
Kılıç kalkan oyunu nasıl oynanır nereye aittir kısaca Konu Dışı Başlıklar 10 Ekim 2016
Aman diyene kılıç kalkmaz kompozisyon anlamı şiir Makaleler-Denemeler 12 Ağustos 2013
Ilıcalar Kılıçlı İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 1 Ağustos 2012
Küçükılıca İlköğretim Okulu Bilgileri İvrindi Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Mayıs 2012
Murat Dalkılıç Bir Hayli Şarkısının Sözleri Yerli şarkı sözleri 10 Mayıs 2012

Bu Sayfayı Paylaş