Altıpınar Köyü Hakkında Bilgi Avanos Nevşehir

'Nevşehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Altıpınar Köyü Hakkında Bilgi Avanos Nevşehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Altıpınar Köyü Avanos resimleri - Altıpınar Köyü Avanos hakkinda bilgiler  Tarihcesi

  Altıpınar köyü, Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı civarın en yüksek rakımına sahip köyüdür. Köyümüze ulaşım iki yoldandır. İlki Kayseri – Ankara karayolunun 70. Km’sinde bulunan Topaklı kasabasından güney istikametinde 8 Km daha içeridedir. İkincisi ise Avanos – Özkonak istikametinde 8 Km daha kuzeydedir. Altıpınar köyü Nevşehir’e 50 Km, Avanos’a 30 Km mesafededir.

  Köyümüz adını bir rivayete göre buraya ilk gelenler konaklamak maksadıyla yere kazık çakmışlar ve her çaktıkları yerde su çıkmıştır. Bunun üzeine bu bölgeye ALTIPINAR adı verilmiştir. Bir başka rivayete göre bu bölgede konaklayan atlılar atlarını bağlamak için zere zikke çakmışlar ve çaktıkarı yerde su çıktığından dolayı ismini ALTIPINAR koymuşlar.

  Altıpınar köyü ilk önceleri Özkonak kasabasının yaylası gibi kullanılmış halk yazları burada hayvancılık yapmış ve tarımla uğraşmış, küışları ise buradan göçetmiş. Daha sonraları halk kışlarında burada barınmaya başlamış ve zamanla yerleşik halk artmış ayrıca Yozgat, Sivas gibi komşu illerden gelen göçle nüfus daha da artmış ve Altıpınar bölgesi köy halıne gelmiş.

  Yerlesimi

  Altıpınar köyü doğusunda Nevşehir ilinin en yüksek tepesi olan İsmail sivrisi, kuzeyınde kırgı dağı, güneyinde yamaç ve göz tepesi batısında ise bıçakçı, kayapınar, tavşandüşen ve karataş düzlük arazileriyle çevirilidir. Komşukları olarak: doğusunda Akarca kasabası kuzeyinde ise Çalış ve Topaklı kasabasıyla çevirilidir.
  Bu tepeler son yıllarda yapılan çalışmalarla ağaçlandırmaya çalışılmaktadır. Ve günümüze kadar yaklaşık 10.000 civarında ağaç dikilmiştir.

  Köy merkezine bakıldığı zaman ise yol, su, elektirik, telefon ve kanalizasiyon bakımından günümüzdeki bir çok kasaba ve ilçelere göre çok şanslı durumdadır. Şöyleki ikibinli yılların eşiğindeki Türkiye’de birçok il ve ilçede bile kanalızasiyon şebekesi yokken Altıpınar köyü 1980’li yılların sonunda bu imkana sahip olmuştur.
  Ayrıca köyde lojmanlarıyla birlikte şu an nüfus azlığından dolayı kapalı olan, üç katlı bir ilkokulu, bir postanesi, bir sağlık ocağı, bir kütüphanesi, bir köy konağı, bir köu kurankursu ve iki adet camisi mevcuttur.

  Köyün tüm bu imkanlarını sayarken eski muhtarımızdan merhum Abdullah GÖKSU’nun hizmetlerini unutmamak lazım. Zira köyün bu imkanlara kavuşmasında önderlik etmiş ve büyük hizmetlerde bulunmuştur, kendisini rahmetle anmayı bir borç biliriz.

  Gecim Kaynagi

  Köyün geçim kaynağı tarıma özellikle buğday ekimine dayanmaktadır. Bunun yanında yulaf, arpa ve çavdar gibi tarım bitkileri yetişmektedir. Tarıma elverişli arazinin yaklaşık 10.000 dönümü kullanılmaktadır. Tarımın yanında hayvancılıkta önemli bir geçim kaynağıdır.

  Köyde yaklaşık 700 – 800 küçük baş 150 civarında büyük baş hayvan bulunmaktadır. Köyden göç edenlerin büyük bır çoğunluğu Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde işçi olarak çalışmaktadır.

  Yurt içinde ise İstanbul İstanbul, Ankara, Kayseri ve Nevşehir’de işçi yada küçük ölçekte işveren olarak çalışan köylülerimizde bulunmaktadır.

  Egitimi

  Köyde bulunan ilkokul 70’li yıllarda 150 civarında öğrenciye hizmet verirken bu sayı zamanla azalmış ve nihayet 1993 yılında kapanarak köyde taşımalı eğitime geçilmiştir.

  Buna rağmen gerek okumak için gerekse ailesiyle birlikte göç eden çocuklarımızın bir çoğu okuyarak doktor, mühendis, öğretmen ve değişik meslekler edinmişler ve vatanın değişik kesimlerinde hizmet etmeye çalışıyorlar.

  Muhtarlar

  Hakki
  ÖZÜBERK Mehmet
  ÜNAL Bektas
  ÜNAL Yasar
  SÖNMEZ

  Arif
  SÖNMEZ Mahmut
  ÜNAL Mustafa
  ÖZÜBERK Abdullah
  GÖKSU

  Haci Ali
  DEMIR Akif
  ÜNAL Muharrem
  GÖKSU Yusuf
  GÖKSU

  [​IMG]


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bizimle bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Altıpınar Köyü Hakkında Forum Tarih
Çaltıpınar Köyü Anamur Mersin Mersin Tanıtımı 4 Nisan 2010
Altıpınar İlköğretim Okulu Bilgileri Haymana Ankara Ankara Tanıtımı 23 Eylül 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş