Altıntaş Köyü Orhaneli Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Altıntaş Köyü Orhaneli Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Orhaneli Altıntaş Köyü Bilgileri - Altıntaş Köyü Hakkında - Altıntaş Köyü Tanıtımı - Altıntaş Köyü Resimleri  Altıntaş, Bursa Orhaneli ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: ORHANELİ

  İl: BURSA

  İle Uzaklığı:55 km

  İlçeye Uzaklığı:25 km

  Rakım:630m

  Nüfus:

  2000:2148
  1997:2016

  Tarihi

  Altıntaş Köyü, Bursa ilinin güneyinde, Orhaneli ilçesine bağlı bir köydür. Oğuzların Karakeçili boyuna ait bir yörük beyi tarafından Talibelen Bölgesinde kurulmuştur. 1963 yılında erezyon tehlikesi sebebiyle devlet tarafından şimdiki yerine iskan edilmiştir.

  Köyün ismi daha önce "Sağırlar" olup, köy halkının istek ve müracatı üzerine 1993 yılında "Altıntaş" olarak değiştirilmiştir. Altıntaş, yaklaşık 200 hane ve 700 civarında bir nüfusa sahiptir. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık üzerinedir. Köyün gençleri okumak ve iş bulmak bahanesiyle özellikle Bursa şehir merkezine göç vermeye devam etmektedir.

  Altuntaş Köyü, Dündar, İkizoluk, Yeşiller, Durhasan, Çakıryenice, Gazioluk, Aktaş, Letafet, Çivili ve Yenidanişment köylerinin kesime noktasındadır.

  Altıntaş, eskiden beri zenginlik içinde olduğu için köyde altın bulan kişi oldukça fazladır. Böylelikle en uygun isim olarak "Altıntaş" ismi konulmuştur.

  Altıntaş Köyü'nün 2 km mesafede ki, yayalalık yerleri çam ve meşe ağaçlarıyla güzel bir mesire alanıdır. Ayrıca "Altıntaş Göleti" doğal manzarasına ayrı bir güzellik sunmaktadır.

  Kültür

  "Karakeçili Yörükleri" Kayı Boyu Türklerindendir. "Kayı" sağlam, metin, güçlü ve kuvvetli anlamına gelmektedir.Anadolu'nun Türkleştirilmesinde büyük görevler almışlardır. Türkiye'nin birçok yerinde aynı veya farklı isimlerle anılmaya devam etmektedirler.

  Bursa yöresinde 60 civarında Karakeçili köyü bulunmaktadır. Bunlar birbiriyle akraba köylerdir. En çok Karakeçili köyü Mustafakemalpaşa'dadır (15 köy), Bunu Keles izler.(12 köy), Balıkesir Karakeçilileri ( Kepsut - 20 köy , Dursunbey 5 köy) de bizim yöremizdekilerin devamıdır ve aynı kültürel özellikleri taşır.

  Coğrafya

  Bursa iline 55 km, Orhaneli ilçesine 25 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: : NECMİ UĞUR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (224) 821 40 06
  Cep Telefonu: 0 (536) 316 94 02

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Altıntaş Köyü Orhaneli Forum Tarih
Altıntaş Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Karadeniz Bölgesi 8 Haziran 2010
Altıntaş Köyü Keşan Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Altıntaş Köyü Mudanya Bursa Marmara Bölgesi 23 Nisan 2010
Yolçatı Köyü Altıntaş Kütahya Kütahya Tanıtımı 13 Nisan 2010
Yeşilyurt Köyü Altıntaş Kütahya Kütahya Tanıtımı 13 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş