Altın ve gümüş kutsallığı

'Değerli Taşlar ve Takılar' forumunda Fatma tarafından 31 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Altın ve gümüş kutsallığı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  yüzyıllardır süre gelen altın ve gümüş hazinelerinin kutsallığı


  Altın ve gümüşün kutsal gücü

  Ateşin keşfi ve böylece madenlerin eritilmesiyle yeni bir döneme girildi. Geçmişten bugüne takı ve kuyumculukta kullanılan madenler başta altın olmak üzere gümüş bronz ve bir ölçüde demir bir çok forma girdi.

  Yüzyıllardır altın hem takının hem de ekonominin merkezinde yer aldı. Sonsuz ömrü olan ve kolay işlenebilen altın doğada az bulunan kıymetli bir maden. Altın en değerli madde olarak kabul edildiğinden toplum için önemli törensel simgeler altından yapıldı. Tanrılara altın sunaklarda altın hediyeler sunuldu. altın tanrısallığın bir simgesi sayıldı. Altın ekonomide olduğu kadar zırh ve kılıç süslemeleri olarak savaş alanlarına sosyal ve dinsel alana da girmiş mitoloji öykülerinde yeralmıştır. Troya Savaşı'nın çıkma nedeni 3 tanrıçanın altın elmayı istemesi değil miydi?

  [​IMG]
  Frigya Kralı Midas herşeyi altına dönüştürme isteğiyle yanıp tutuşmamış mıydı? Bu isteği ise onun laneti olmuştu. Amerika'nın keşfinden sonra İspanyollar 'Altın şehir Eldorado'yu aramadılar mı? Altın ölüm sonrası inanca da yansımış ve Mısır'da firavunlar piramitlere değerli altın eşyalarla gömülmüştü.

  Gümüş ise tarih boyunca kötülükleri kovduğuna ve şans getirildiğine inanılan bir aaaal. Parlak yüzeyi ile yüzlerce yıl ayna olarak kullanılan gümüş Anadolu'da şans için ve kem göze karşı takılarda yer almış. Örneğin Anadolu ve çevresinde yeni doğan bebeklerin ilk banyo suyuna gümüş para atıp uğu getirmesi dilenir. 19. yüzyılda altın ekonomide birinci sıraya yükselene kadar gümüş  [​IMG][/B]
  para ekonomisi geçerliydi. Gümüş kuyumculukta altına oranla daha fazla işlenmekte ve kullanılmaktadır. Çeşitli işlemler ile yeşil mavi gri ve sarı ışıltılar oluşturulabiliyor ve parlak yüzeyinde dsenler çizilebiliyor.

  Parlak renleri estetik görünüşleri ile mineraller kristaller değerli ve yarı değerli taşlar en eski çağlardan beri takıda kullanılıyor. Elmas zümrüt yakut safir akuamarin peridot sitrin opal granat ametist tukuaz lapis lazuli yeşim ay taşı agat (akik) kuvars kalsedon inci kehribar takılarda kullanılan değerli ve yarı değerli taşlardır. Takılar bu taşlara yüklenen farklı anlamlar ile hem süslemede hem de dinsel ayinlerde hatta tedavilerde bile kullanıldı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Altın gümüş kutsallığı Forum Tarih
Söz Gümüş Sükût Altın Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 1 Şubat 2012
Rüyada Altın ve gümüş eşya görmek Rüya Tabirleri 15 Mayıs 2011
Gümüşdiğin Köyü Hakkında Bilgi Altınyayla Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Altın Ve Gümüşten Başka Ma`deni Ve Kağıt Para Zekata Tabii Midir? Dini Sorular ve Cevaplar 29 Nisan 2010
Altıntaş Köyü Köse Gümüşhane Gümüşhane Tanıtımı 8 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş