Altın elementinin kullanım alanları nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 10 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Altın elementinin kullanım alanları nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Altın elementinin kullanım alanları nelerdir

  Periyodik cetvelin IB grubunda yer alan sarı renkte soy metal. Doğada serbest hâlde, alüvyon yataklarında kum ile karışmış parçacıklar hâlinde kuvars kayalar içinde dağılmış olarak bulunur. Demirli pirit, kalkopirit, galen ve gümüşle birlikte, ayrıca tellürle yaptığı AuTe2 ve AuAgTe4 doğal bileşikleri hâlinde bulunur. Altın, çok kolay dövülüp çekilebilen, yumuşak bir metaldir. Bir gramı 2 kilometrelik tel hâline getirilebilir. Önce parşömen arasında, sonra da varakçı derisi arasında dövülerek 147 milimikron (1,47x10-7m.) incelikte altın varak yapılabilmiştir. Altın, elektriği ve ısıyı çok iyi iletir. Açık havada bırakıldığında oksitlenmez. Bazlar ve saf asitlerden etkilenmeyip yalnızca altınsuyunda çözünür. Halojenlerle, ancak ısıtılınca birleşir. Altın en çok Güney Afrika Cumhuriyeti'nde (dünya altın arzının % 75'i), Rusya, Kanada ve ABD'de üretilir. Elde edilme yöntemleri basittir. Hidrolik yöntemde, su püskürtülerek yıkanan alüvyondan, daha hafif olan kum ve taşlar sürüklenir, altın kalır. Malgamalama yönteminde, kuvars filizleri dövülür, suyla karıştırılarak çamur hâlinde, malgamalanmış bakır levhalardan akıtılır. Bu sırada altın, cıvayla malgama yapar. Malgama damıtılınca cıva ayrışır, altın elde edilir. Siyanür yöntemi, fakir cevherlere uygulanır. Toz hâline getirilip bol suyla karıştırılan cevher üzerine, sodyum siyanür (NaCN) ilâve edilir. Havanın da etkisiyle, NaAu(CN)2 kompleks bileşiği oluşur. Bu da çinkoyla tepkimeye sokularak altın açığa çıkarılır. Klorürlendirme yönteminde, cevher çok ince toz hâline getirilerek nemli klor gazıyla muamele edilir. Böylece AuCI3 elde edilir. Suda çözünen bu tuz, FeSO4 ile indirgenerek metalik altın elde edilir. Altın, para ve süs eşyası yapımında kullanılagelmiştir. Saf olarak kullanılmayacak kadar yumuşaktır. Bu haliyle daha çok külçe biçiminde merkez bankalarında rezerv olarak ve piyasada spekülatif amaçlarla kullanılır. Süs eşyası yapımında, sert olması için altına bakır karıştırılır. Saf altın 24 ayar olmak üzere alaşımları, 24 birim içindeki altın miktarı olarak, 22 ayar, 18 ayar biçiminde belirtilir. Altın, dişçilikte kaplama malzemesi olarak, teknikte de, çok duyarlı ve korozyonsuz olması istenen basılı devrelerde ve öteki elektrik devrelerinde, örneğin uzay araçlarında kullanılır. Ayrıca uzayda görülen yoğun güneş radyasyonuna karşı da iyi bir engel oluşturur. Kimya sanayiinde de altın, korozyona karşı kullanılır.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Altın elementi ve kullanım alanları

  altın nedirKimyada periyodik tabloda 79 atom numarası ile Au sembolü ile gösterilen altın doğada az bulunan ve bu nedenle değerli olan bir elementtir. Altın sarı renkte kolay işlenebilen bir elementtir. Çözücülere karçı çok dayanıklıdır. Dayanıklığı sayesinde kolay kolay tepkimeye girmez. Hiçbir zaman paslanmaz ve matlaşmaz.

  Altın tarihte para olarak ilk kez mısır tarafından m.ö. 3200 yıllarında kullanılmıştır.

  Altını bildiğimiz şekilde para olarak bastıran ve kullanan ilk medeniyet ise m.ö. 550 yıllarında lidyalılardır. Bu sayede dünyAda ilk kez para kullanımı başlamış oldu.

  altın kullanım alanlarıElektrik iletkenliği yüksek olan altın kolayca tepkimeye girmediğinden elektrik elektronik sanayinde çeşitli bağlantı, baskı devrelerinin, transitörler gibi sistemlerin kaplamalarında kullanılır.

  ışınları yansıtma özelliği çok güçlü olan altın ayrıca levhalar halinde uzay elbiselerinde ve uydu yüzylerinde de kullanılır.

  en çok yatırım aracı olarak kullanılan altın çeşitli elementlerle alaşım yapılarak işlenerek takı olarak da kullanılır.

  altın kimyasal özellikleri: 79 atom numaralı bir geçiş elementidir. 6. periyot d bloğunda bulunur. 196.966569(4) g/mol atom ağırlığındadır.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Altın elementinin kullanım Forum Tarih
8. sınıf inkılap çalışma Anadolu işgal altında cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Çarşamba 21:00
Saman altından su yürütmek deyimi hikayesi nedir kısaca Atasözleri & Deyimler 1 Şubat 2017
Kral yolu ve altının Lidyalıların gelişmesinde rolü var mı kısaca Tarihi Bilgiler 30 Kasım 2016
Fatih Sultan Mehmet niçin insanlığı tek çatı altında toplamak istemiştir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 Nisan 2016
Dilovası Kocaeli İzmit niçin tehlike altında kısaca Kocaeli Tanıtımı 6 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş