Altın Ayı'yı alan 'Bal' filmi seyirciyle buluşuyor

'Sinema Dünyasından Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Altın Ayı'yı alan 'Bal' filmi seyirciyle buluşuyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Altın Ayı'yı alan 'Bal' filmi seyirciyle buluşuyor
  Semih Kaplanoğlu'nun yönetmenliğini yaptığı ve Altın Ayı ödüllü "Bal", izleyiciyle buluşuyor...  [​IMG]
  Semih Kaplanoğlu'nun dört yılda tamamladığı Yusuf Üçlemesi'nin son filmi olan "BAL", 9 Nisan 2010 Cuma günü beyazperdede sinema izleyicisiyle buluşacak.

  Sıra seyircinin ödülünde!

  BAL'ın kazandığı Altın Ayı, "Susuz Yaz - Metin Erksan" (1964) ve "Yol -Yilmaz Güney" (1982) ile beraber uluslararası alanda sinemamıza verilen en büyük üçüncü ödül özelliğini de taşıyor. Yapımcılığını Kaplan Film ve Heimat Film'in üstlendiği ve CineFilm'in dağıtımını gerçekleştireceği BAL'ın başrollerinde Tülin Özen (Zehra), Erdal Beşikçioğlu (Yakup) ve Bora Altaş (Yusuf) yer alıyor. Yusuf Üçlemesi'nin son filmini Eurimages desteğiyle Rize Çamlıhemşin'de çeken Semih Kaplanoğlu, "Çocukluğa dair hatırladığımız her şeyin içinde doğanın da payı var" diyor.

  Filmin konusu

  Bal'ın görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, sanat yönetmenliğini Naz Erayda yaptı. Kurgusu Ayhan Ergürsel, Semih Kaplanoğlu ve Suzan Hande Güneri'ye ait olan filmin konusu şöyle: Yedi yaşındaki Yusuf, ilkokula başlamış, okuma yazma öğrenmektedir. Babası Yakup, ürkütücü bir ormanın derinliklerinde, yüksek ağaçların üzerine kurulmuş el yapımı kovanlarda üretilen karakovan balcılığıyla uğraşmaktadır. Yusuf bir sabah gördüğü rüyayı babasına anlatır. Bu rüya ikisi arasında sonsuza dek kalacak bir sırdır. Aynı gün Yusuf sınıfın önünde öğretmenin verdiği okuma metnini okurken aniden kekelemeye başlar ve arkadaşlarının alay konusu olur. Yakup, anlaşılmaz bir nedenle soyu hızla tükenen Kafkas arılarının peşinden uzak bir ormana gider. Babasının gidişiyle Yusuf iyice sessizliğe gömülür. Günler geçer, Yakup'un gecikmesi Zehra'yı ve Yusuf'u tedirgin eder. Babasını aramak için ormanın derinliklerine dalan Yusuf'un gördüğü rüya gerçekleşecek midir?  [​IMG]  [​IMG]


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Altın Ayı'yı alan Forum Tarih
Saman altından su yürütmek deyimi hikayesi nedir kısaca Atasözleri & Deyimler 1 Şubat 2017
Kral yolu ve altının Lidyalıların gelişmesinde rolü var mı kısaca Tarihi Bilgiler 30 Kasım 2016
Fatih Sultan Mehmet niçin insanlığı tek çatı altında toplamak istemiştir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 Nisan 2016
Dilovası Kocaeli İzmit niçin tehlike altında kısaca Kocaeli Tanıtımı 6 Nisan 2014
Sanat altın bileziktir ile ilgili kompozisyon yazı kısa Edebi Türler Halk Edebiyatı 16 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş