Altınçevre Köyü Hozat Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Altınçevre Köyü Hozat Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Altınçevre Köyü Hozat - Altınçevre Köyü Hakkında -Altınçevre Köyü Tanıtımı -Altınçevre Köyü Resimleri
  İlçe: HOZAT - İl: TUNCELİ


  Köy Muhtarı: SELMAN ÖZCAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 428 562 30 11  Tunceli
  Bilgiler
  Nüfus 130 [ (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 62400
  Alan Kodu 0428
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Tunceli
  İlçe Hozat
  Web Sitesi [2]

  Altınçevre, Tunceli ilinin Hozat ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  köyün eski adı inciğa olup çok şirin birköy olduğu için inci tanesi gibidir manasındadır köy yeni adını 1950 lerden sonra ki isim değişikliklerinden sonra ALTINÇEVRE ismini almış olup ismi gibide çevresi yeşilliklerle kaplı iki yanından dereler geçen meyve ve sebze yetiştiren cevizinin besin değeri yüksek olan bir köydür.
  Kültür [değiştir]

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında sölyebildiklerimiz şunlar olabilir.

  Köylüler bayram namazı sonrası birbirleiyle bayramlaşırlar. fakat bu yetmez herkes birbirine ev ziyaretlerine gider. Akşamları hava karardıktan sonra köyün ortasında büyük bir ateş yakılır ateş yanıp köz haline geldikten sonra köyün özel yemeklerinden olan GÖMME pişirilr sorada tere yağı yoğurt dökülür ve lezzetli bir biçimde tüm kylülerce yenir sonrada halayla çekilir.ertesi gün mezarlıklar ziyaret edlir sonra gözeler denilen yerde yağlı ekmekler külünçeler yapılırsonrada topluluklar halinde şarkılar türküler söylnip köye dönülür. Düğünleri muhteşem olup üşgün üç gece düğün olur.Düğünlerinde davul ve klarnet eşliğinde düğün sahibi ev ev gezerek düğüne tüm köylüyü davet eder. Sonrada köylüler düğüne giderken düğün sahibinin ihtiyaçlarına göre hediyeler götürür bu hediyeler küçükbaş hayvandan tutunda pirincine kadar tereyağından şekerine kadar herkes yardımlaşmalarda bulunur. Son gün artık gelin almaya gidilir orada davul ve klarnet öyle güzel birağlama havası çalarki en katı yürekli insalar bile gelin çıkarma zamanı ağlarlar.Sonrada köyün ziyaretleri gezilir damat yıkanmaya kürepınar denilen yerde yaz veya kış farketmez damat urada yıkanır oradan gelir gelinin başına çerezin içinde paralar dolsusu bir mendil bırakır.
  Coğrafya

  köy 1980 öncesi 150 hane nüfusu 450. 1980 yılı sonrası büyük göç vermiştir en çok göç Elazığ Adana İstanbul ve İzmir göç olmuştur köy yaz aylarında nüfus çok yoğun olur. köy'ün doğu'sunda Geçimli(Ergen)batı'sında yeni doğdu (kilise) güney'inde Karabakır (Bargini) kuzey'inde İn köyü bulunmaktadır.Altınçevre Köyünde Ermenilerden kalma kilse kalıntısı, köyün batısından akan dere üzerinde tabi olark (tandır) göl bulnur gölün devamında şelale vardır özellikle kış ve bahar aylarında suyun bol olduğu zaman görülmeye deger. Köy'ün güneyi büyük sıra kaya'lıklarla çevrili olup kayalıkları üst kıyı düz ova biçiminde ekilebilir tarım arazisi mevcuttur. sıra kayalarda oluk şelalesi vardır bu şelalenin yüksekligi 30 metredir. Bir kaya içi oyularak 5 kişi kalabilecek kadar köy halkının delik taş diye tabir ettikleri eser bulunmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 130
  1997 155
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olup sebzecilik ve meyvecilik'in köy'ün ekonomisinde önemli yeri vardır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. [Sağlık evi] vardır fakat faal değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Altınçevre Köyü Hozat Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş