Alpudere Köyü Hakkında Bilgi Sulusaray Tokat

'Karadeniz Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alpudere Köyü Hakkında Bilgi Sulusaray Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sulusaray Alpudere Köyü - Alpudere Köyü Hakkında - Alpudere Köyü Tanıtımı - Alpudere Köyü Resimleri
  Tarihi

  Alpudere Köyü Sebastapolis zamaninda Sebastopolisin en önemli beldelerindendir. Alpudere Köyü şu ana kadar 5 isim degiştirmiştir:Gebekoya ,Altindere, Arpadere, Siyastoras ve Alpudere.Köyün çoğunluk nüfusu kürttür ve az sayıda türk ile çerkez aileler de vardır.Sulusaray Alpudere(Türk kürt çerkez karışık)

  Kültür

  Köy kozmopolik bir yapıya sahiptir. Çerkez, Kürt ve Türk vatandaşlar yaşamaktadır. Köyde 1950-1985'li yıllarda iç çekişmeler ve kabüllenme sıkıntısı yaşanmıştır. Ancak ilginçdir ki köyde kahvehane kültürünün bu sıkıntıların aşılmasında çok büyük bir olumlu etkisi olmuştur. Şimdi köyde herkes dost ve kardeş olarak yaşamaktadır.

  Düğünler katılım ile zevkli olmaktadır. Düğünlerde köy halkı olarak bütün bir katılım olur. Belirgin bir özgün yemeği yoktur. Ancak çerkez bastası, madımak, yaprak sarması, helle çorbası meşhurdur.


  Köyde çevreye göre eğitim seviyesi gayet yüksektir. Köyde üniversiteyi başarıyla tamamlayıp mesleğini eline almış çok bireyimiz var. birde koy muhtarı cemil içli var gayet gayretli ve çalışkan.

  Coğrafya

  Tokat iline 70 km, Sulusaray ilçesine 4 km uzaklıktadır. Köyün kuzeyindeki ve arkasındaki dağlar aynı zamanda soğuk rüzgarları nispeten kesmektedir. Güney kesimi ise tarım arazisidir. Kuzey dağlarının ortasından gelen küçük dere köyün tam ortasından geçmekte ve bu dere hem köyü hem de araziyi ikiye bölmektedir. Deredeki su miktarı her geçen yıl azalmaktadır ve arazinin ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalmaktadır.

  İklim [değiştir]
  Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Bitki örtüsünü oluşturan kısmi ormanlar her geçen gün azalmaktadır. Meşe ve çam ağaçları bulunmaktadır. Meyve çeşitleri iklim standartlarının üzerindedir. Salatalık bahçeleri revaçtadır. Elma bahçeleri ayrıca rağbet görmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 610
  2000 560
  1997 559

  Ekmek bulamayan büyük şehirlere göç ediyor. Eğer bir ekmek parası kazanacak bir olanağı olmuş olsa hiç kimse köyü terk etmeyecek kadar köyünü çok sevmektedir. Göç eden kişiler köye olan özlemlerini yaz tatilinde köye giderek bir nebze olsun dindirmektedir.

  Ekonomi [değiştir]
  Tarım çeşitliliği fazla olmakla beraber, köy insanı klasik tarım ürünleri olan buğday, arpa, fiğ, nohut, fasulye, mercimek, şeker pancarı gibi tarım ürünlerini işlemektedirler. Hayvancılık gelişmiş sayılır bununla geçinenlerin sayısı hayli fazladır ama yem fiyatları köylüleri perişan etmektedir. Bunun için altarnatif olarak mısır ekip hayvanlara yedirirler. Mayıs ayı mantar ayıdır. Kurtbasan mevkii mantar için idealdir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde altyapı olarak kanalizasyon ve içme suyu şebekesi vardır. Üstyapı doğru dürüst yoktur ama ilçeyle köy arası asfalt yoldur. (yol nisbeten bozuk ve çok dar) 2007 yılında su şebekesine KÖYDES projesi kapsamında dağdan getirilen su şebekeye katılmıştır. Dağlar, yeterince pınar olmamasından ve dağdaki su kaynaklarının kurumasından bu sıkıntı aşılamamaktadır. Köyün yarık kaya kurbasan tarafında dağa giden hayvanlar susuz kalıyor bu kısımda su sıkıntısı vardır. Köylü su tankı ile yazıya su taşımaktadır. Su saatlerinin takılmasıyla köyün çamurdan yürünemeyen yolları kurumuştur.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alpudere Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş