Aloe Vera (Sarısabır) Nedir / Aloe Vera Hakkında / Aloe Veranın Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 28 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Aloe Vera (Sarısabır) Nedir / Aloe Vera Hakkında / Aloe Veranın Faydaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aloe Vera (Sarısabır) Nedir / Aloe Vera Hakkında / Aloe Veranın Faydaları

  [​IMG]

  Aloe vera bitkisi* Liliaceae (zambakgiller) familyasına aittir ve 400 den fazla türü vardır. Çeşitli alanlarda en çok kullanılan Aloe barbadensis Miller adı verilen çeşididir. Yaprak* iki bölümden meydana gelmiştir. Müshil olarak kullanılan ve antrakinonlar adı verilen maddeleri içeren yeşil kabuk bölümü ve Aloe jeli olarak adlandırılan müsilaj bölümü.

  Jel kısmında* 18 amino asid* 20 mineral* 12 vitamin ile çeşitli bilimsel araştımalarda immunostimülan olduğu gösterilmiş olan asemannan* glukomannan* mannoz-6 fosfat* aloerid gibi polisakkaridler; çeşitli enzimler* deneysel olarak antihistaminik olduğu gösterilmiş olan alprogen; yine çeşitli çalışmalarda kan kolesterol düzeylerine ve selim prostat hipertrofisine etkili olduğu bildirilen lupeol* beta-sitosterol ve kampesterol gibi steroller ile lignin* salisilat gibi maddeler bulunmaktadır. Antrakinonları içeren kabuk bölümü suyunun uçurulması ile elde edilen ve laksatif olarak kullanılan kısma Aloe denir. Yaprağın iç kısmında bulunan ve parankim hücreler tarafından imal edilen müsilaj görünümlü renksiz kısma ise Aloe vera Jel adı verilir. Bu iki kısım devamlı şekilde kavram karışıklığına neden olduğu için* Dünya Sağlık Örgütü (WHO) nün Seçilmiş Tıbbi Bitkiler monografında ayrı bölümler halinde incelenmiştir.

  Aloe vera jel inin gerek yüzeyel kullanım* gerekse besin tamamlayıcısı olarak içecek şeklinde hazırlanması* özel yöntemler gerektirmektedir ve ürünler* günümüzün son derece gelişmiş analiz yöntemleri ile kontrol edilmektedir. Bundan amaç* jelde varolduğu bilinen maddelerin ürünün içinde de korunmuş olarak bulunmasıdır.

  Aloe Vera (Sarısabır) Bitkisi: Daha çok sıcak bölgelerde yetişen* yaprakları oldukça yüksek bir sapın tepesinde rozet biçiminde toplanmış bulunan bir süs bitkisi ve bu bitkinin etli ve kalın yapraklarından çıkarılan* kırmızımtırak esmer renkli* hekimlikte ve boyacılıkta kullanılan bir maddedir. Aloe Vera; Sarısabır* Öd Ağacı ve Azvay olarak da bilinir. A* C* E ve B grubu vitaminleri ile Selenyum* Demir* Mangan* Magnezyum* Kalsiyum* Çinko* Bakır* Fosfor* Potasyum gibi mineraller içerir.

  Aloe Veranın Faydaları: Aloe Vera besin değeri yüksek bir bitkidir. Vücudu kuvvetlendirir. Sindirimi kolaylaştırır. Safra söktürür. Müshil etkisi gösterir ve kabızlığı giderir. Mide rahatsızlıklarına karşı faydalıdır. Yanık ağrılarını azaltır. Deri iltihabı* güneş yanıkları* egzama ve böcek sokmalarında faydalıdır. Cilt bakımı için de kullanılan Aloe vera* yıpranmış ciltleri nemlendirir ve onarır.

  Aloe Vera nasıl kullanılır? Sarısabır sirke ile karıştırılarak saç dipleri ovulursa saç dökülmesini azaltır
  .
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aloe Vera (Sarısabır) Forum Tarih
Aloe Veranın (Sarısabır) Faydaları Yararları Şifalı Bitkiler 7 Mayıs 2010
Aloe Vera Nedir - Aloe Veranın Faydaları Yararları Kullanımı Şifalı Bitkiler 3 Şubat 2013
Aloe Vera Bitkisi Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 8 Eylül 2011
Mucize Bitki Aloe Vera(“Sarı Sabır”) Hakkında Bilgi Şifalı Bitkiler 22 Ekim 2010
Aloe vera Şifalı Bitkiler 27 Eylül 2009

Bu Sayfayı Paylaş