Almanya'da Türk bakan kriz çıkardı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Almanya'da Türk bakan kriz çıkardı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde Kadın, Aile ve Sağlık Bakanlığına getirilen Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Aygül Özkan'ın okullarda dini sembollerin bulunmaması talebi hükümeti karıştırdı

  Almanya'nın Aşağı Saksonya eyaletinde Sosyal İşler, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanlığı görevine getirilen Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Aygül Özkan, okullarda dini sembollerin bulunmaması gerektiği şeklindeki açıklamasıyla eyalet hükümeti içinde tartışma başlattı ve kendi partisi tarafından da eleştirildi.
  Özkan, Focus dergisine verdiği demecinde, okulların tarafsız olması gerektiğini belirterek, "Devlet okullarında Hristiyanlık sembolleri bulunmamalı" dedi.
  Çocukların hangi dine yönelecekleri konusunda kendilerinin karar vermesi gerektiğini ifade eden Özkan, bu nedenle sınıflarda baş örtüsünün de takılmaması gerektiğini kaydetti.
  Bakanlık görevine getirilmeden önce Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Christian Wulff'dan, uyum konusunun da eyalet İçişleri Bakanlığından alınarak kendi bakanlığına bağlanmasını istediğini belirten Özkan, bu alanda bazı ilerlemeler sağlamak istediğini ve Almanya dışında alınan diplomaların da bu ülkede tanınması için çaba harcayacağını ifade etti.
  Özkan, "Mükemmel eğitim görmüş vatandaşların Almanya'ya geldiklerinde taksicilik yapmak zorunda kalmaları kabul edilemez" diye konuştu.
  Derginin haberinde ayrıca, Özkan'ın yemin ederek bakanlık görevine başlaması durumunda öldürüleceği yolunda tehditler aldığı ve emniyet müdürlüğü görevlileri tarafından korunduğu hatırlatıldı.
  Wulff ise Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, Özkan'ın görüşlerine katılmadığını belirterek, "Aşağı Saksonya'da Hristiyanlık sembolleri, özellikle de okullardaki haçlar, eyalet hükümetimiz tarafından Hristiyan değerler temelinde hoşgörülü bir eğitim anlayışı olarak kabul görmektedir" şeklinde konuştu.
  Eyaletteki okullarda din özgürlüğünden dolayı kız öğrencilerin başörtüsü takmalarına da izin verildiğini, ancak öğretmenlere izin verilmediğini, Özkan'ın da bunu kast ettiğini kaydeden Wulff, ''Bayan Özkan tarafsızlıkla ilgili kendi kişisel görüşünü beyan etmiştir. Ancak kendisi Aşağı Saksonya'daki uygulamaya karşı değil'' dedi.
  CDU'nun Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinin Federal Meclis Grubu Genel Sekreteri Stefan Müller ise Özkan'ın açıklamalarını "saçma ve ürkütücü" olarak nitelendirerek, "Haçları okullardan çıkartmaya çalışan politikacılar, Hristiyan bir partide doğru bir yerde olup olmadığına bakmalı. Haç, Hristiyan Birlik partilerinde (CDU/CSU) kimliğimizin, kültürümüzün ve değerlerimizin temelini oluşturur" diye konuştu.

  -BERLİN EYALETİ BAŞBAKANI WOWEREIT: "ÖZKAN, YEMİN ETMEDEN ÖNCE DOĞRU PARTİDE OLUP OLMADIĞINI İYİCE BİR DÜŞÜNSÜN"
  Alman Sosyal Demokrat Parti (BPD) Genel Başkan Yardımcısı olan Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit, Aşağı Saksonya eyaletinde Sosyal İşler, Kadın, Aile ve Sağlık Bakanlığı görevine atanan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Aygül Özkan'a, doğru partide yer alıp almadığını "iyice" düşünmesini önerdi.
  Berlin'de, 23 Nisan Şenlik Alanını gezen Wowereit, daha sonra yaptığı açıklamada, "Özkan, yemin etmeden önce doğru partide olup olmadığını iyice bir düşünsün. Bayan Özkan'ın talepleri SPD'de çoktandır geniş çaplı onay görmekte" diye konuştu.
  Özkan'ın bakanlık görevine getirilmesinin tümüyle CDU'nun "sembolik politikası" olduğunu ifade eden Wowereit, Türkiye'nin AB üyeliği ya da çifte vatandaşlık gibi konularda yapılan tartışmalarda CDU'nun yabancılar ve uyum politikasındaki gerçek tutumunun ortaya çıktığını, bu nedenle CDU'nun henüz Türk kökenli bir bakana hazır olmadığını ifade etti.


  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Almanya'da Türk bakan Forum Tarih
Almanya'daki Türkler - Birsen Şahin Kitap, Resim ve Dergi 28 Nisan 2010
Almanya'daki Türk Çocuklarinin Egitim Sorunlarinin Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 22 Nisan 2009
Almanya'daki İnternet Polisi Projesi Türkiye İçin de Tartışılıyor İnternet ve Network 8 Nisan 2009
Almanya'da kaza: Biri türk 3 genç öldü Haber Arşivi & Gündem 4 Nisan 2009
Almanya'da bir Türk evini ateşe verdi Yurt İçi Haberler 15 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş