Almanya'da meslek yüksek okullarının üniversitelerden farkı nedir?

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda sleza tarafından 11 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. sleza

  sleza Üye

  Almanya'da meslek yüksek okullarının üniversitelerden farkı nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alman meslek yüksek okulları, 1978 yılında yürürlüge giren, “Meslek Yüksek Okulu Kanunu”na (Fachhochschulgesetz) göre faaliyet göstermektedir.


  Almanya'da meslek yüksek okullarının temelini, eski mühendislik okulları, iktisat akademileri, sosyal işler ve sosyal pedagoji yüksek okulları ile kütüphanecilik yüksek okulları ve zanaat okulları oluşturmaktadır.

  Alman meslek yüksek okulları, 1978 yılında yürürlüge giren, “Meslek Yüksek Okulu Kanunu”na (Fachhochschulgesetz) göre faaliyet göstermektedir. Meslek yüksek okullarının doktora, mastır ünvanı verme yetkisi yoktur.

  Meslek yüksek okullarının öğretim üyeleri, diğer okullardan çağrılarak atanan hocalardır. Bu okullar, üniversitelerden farklı olarak teorik öğretimin yanında, uygulamaya yönelik araştırma ve geliştirme çalışmalarına ön plânda yer vermekte, temel araştırmalar ise ikinci derecede önem taşımaktadır; ağırlık daha çok uygulamaya verilmiştir.

  Bu nedenle hocaların bu okullarda ders verebilmesi için, yüksek okul dışında bir meslek dalında uzun yıllar tecrübe edinmiş olması gerekir.

  Almanya'da bazı meslek yüksek okulları, öğretim süresine bir de staj sömestresi ilâve etmiştir. Bu uygulama dersleri; öğrencilere öğrendikleri teorik bilgileri, ileride meslek hayatında karşılaşacakları gerçek şartlar altında deneme imkânı sağlar.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Almanya'da meslek yüksek Forum Tarih
Almanya'da Camdan Yapılan Camii - Camdan Yapılan Camii Resimleri Dini Resimler 10 Mart 2011
Almanya'daki Türkler - Birsen Şahin Kitap, Resim ve Dergi 28 Nisan 2010
Almanya'da Türk bakan kriz çıkardı Yurt Dışı Haberler 26 Nisan 2010
Almanya'da Burs İmkanları Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 22 Nisan 2010
Polonya ve Almanya'da da uçuşlar yasaklandı Yurt Dışı Haberler 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş