Almanya'da Egitim

'Yurtdışında Yaşam ve Eğitim' forumunda EbruLi tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. EbruLi

  EbruLi Üye

  Almanya'da Egitim konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kindergarten
  Almanya’da çocukların sosyal hayatı üç yaşından itibaren başlar. 1837 yılında Alman eğitimci FRÖBEL tarafından faaliyete geçirilen Kindergarten (kreş), çocukların çiçekler gibi özgürce büyümesi fikrini savunuyordu.
  Bugün ise daha pratik nedenlerden dolayı çocuklar Kindergarten’e veriliyor. Anneler işe gidebiliyor ve ayrıca çocukların öğrenim potansiyeli genişletiliyor ve böylece çocukları okul hayatına alıştırılıyor. Kamu Kindergarten’lerin ücreti ailenin gelirine göre belirlenmektedir.

  Grundschule /İlkokul
  Altı yaşını doldurdukları takdirde, devlet bütün ebeveynlerin çocuklarını okula göndermesini kanunca öngörüyor. Bu mecburiyet 10. sınıfı bitirdikten sonra veya 18. yaşından sonra sona eriyor. Bütün kamu okullar eyaletlerin Eğitim Bakanlıklarının denetimi altındadır.
  Almanya’da ilkokul (Grundschule/Primarstufe) 1.-4. sınıfı kapsıyor. Fakat ilkokula alınmakta şartlara bağlıdır. Çocuk, doktor kontrölünde okula zihinsel ve bedensel hazır olduğunu ıspatlaması gerekir. Bazı çocuklar biraz daha geç bebeklik dönemlerini atlattıkları için onlar, bir sene için okul Kindergarten’ine (Schulkindergarten) gönderiliyor. Bazı çocuklar da altı yaşını doldurmadan ebeveynlerin talebi üzerine ve çocuk doktorunun onayı ile daha erken okula alabilinirler (Kann-Kind). Tabi ki zihinsel ve bedensel özürlü çocuklara özel okullar vardır (Sonderschule).
  Bu okulların daha bir değişik şekline öğrenim hızı az olan çocuklar gönderiliyor ve ilkokul ve ortaokul bölümünü bitiriyorlar.
  İlkokulda çocuklar ağırlıkla sınıf öğretmeninden dil, matematik, sosyal ve doğa bilgilerinin temelleri, öğrenme ve çalışma yöntemleri ve sosyal hayata insanlarla iletişim kurma yöntemleri öğretilir. Ayrıca yeni kanunlara göre çocuklar 1. sınıftan itibaren İngilizce dersi görecek. En önemlisi ise çocuklara yazma, okuma ve hesap etme öğretilir.
  1. ve 2. sınıfta sadece ders yılının sonunda notsuz bir karne verilir, 3. sınıftan itibaren ara karnesi ve not verilir. Normal halde karnede öğretmen tarafından çocuğunun dersdeki davranışının izlenimi verilir ve ayrıca sosyal davranış için de bir not ve yazı bulunur.
  Dört yıldan sonra öğretmen kurulu toplanır ve çocukların hangi orta okula (Sekundarstufe) gideceğine karar veriller.

  Ortaokul dönemi: Hauptschule, Realschule, Gymnasium, Gesamtschule
  Çocuk yeteneklerine, kapasitesine ve öğrenim hızına göre üçlü sistem bazında olan ortaokulların birine gönderilir. Çocuğun öğrenim hızı yavaş ise Hauptschule'ya, öğrenim hızı orta derecede ise Realschule’ya, çok hızlı ise Gymnasium'a gönderilir. Her üç okul formunun bulunduğu Gesamtschule’ya da gönderilebilir. Velilerin de söz hakkları vardır, fakat en son söz hakkı kayıt yaptırmak istenen okuldadır. Veliler öğretmenlerin tavsiyesine uymadan çocuğu daha yüksek okula kayıt ettirmek istese bile, bu okulların kapasite nedeniyle öncelik bu okula tavsiye edilen çocuklara tanılır.
  Hauptschule ortaokullarında normal halde çocuklar 5.-10. sınıfa kadar gidiyorlar. İlkokuldaki dersler yanı sıra, yeni derslerde öğrenim cetveline dahildir: fizik, bioloji, sosyal bilgiler, ev idaresi, tekstil vs.
  Çocuklara, kendilerini ıspatlayabildiği ve öğretmen kurulundan onaylandığı takdirde, 5.-7. sınıfa kadar okul formunu değiştirme şansı tanılıyor. Bu devirden sonra okul formunu değişirmek çok daha zorlaşıyor.
  8. ve 9. sınıfta gençlere iş hayatını tanıma nedeniyle kendi çabaları ile buldukları iş yerlerinde 2-3 haftalık bir staj (Praktikum) yaptırılıyor.
  Hauptschule okul hayatında en önemli sınıflarda bunlardır. Bu devirlerde çocuklar Hauptschule da Realschule diploması (Realschulabschluss; 10 B) ve hatta Gymnasium için ehliyetli Realschule diploması (Realschulabschluss; 10 B mit Qualifikationsvermerk) elde edebilir, yani Hauptschule'dan Gymnasium veya Gesamtschule veya Höhere Handelsschule’nun (Yüksek Ticaret Okulu) 11. sınıfına geçebilir. Bu diplomayı elde etmek için gençler 9. sınıfta en az bir tane ders ve zaman açısından daha ağırlaştırlmış kursa gitmelidir ve burada, bütün karnede olması olduğu gibi, iyi bir not elde etmelidir. Bu kurs Almanca, matematik veya İngilzce üzerine olmalıdır. Bu kursa girmediği takdirde genç Hauptschulabschluss 10 A diploması elde edebilir.
  Bu aşamadan sonra isterse üç sene meslek öğrenebilir veya üç sene Ticaret okullu (Handelsschule) ve bir takım başka okullarda genç iki senede Realschulabschluss elde edebilir.
  Realschule’da genç 10. sınıfta normal halde Realschul diploması veya Gymnasium için ehliyetli Realschule diploması (Realschulabschluss mit Qualifikationsvermerk) elde edebilir, fakat dersleri sayıf ise Hauptschulabschluss ile de okulu bitirir. Ondan sonraki yol yukarıda özetlenen yoldur.
  Realschule’nun özeliği ise stajın sadece bir sefer 9. sınıfta yapılması ve tercih üzere 7. sınıftan itibaren 2. yabancı dil olarak Fransızca öğrenilebilmesidir.
  Gymnasium’a giden çocuk, okul döneminde staj görmez. 7. sınıftan itibaren 2. dil seçmelidir, fakat seçim yelpazesi daha geniştir: Franzsıca, İspanyolca, İtalyanca, Latince vs. 10. sınıftan sonra genç isterse okuldan çıkabilir, fakat Gymnasium için ehliyetli Realschule diploması elde eder. Normal halde Gymnasium diğer okullara göre 13. sınıfa kadardır. 11.-13. sınıf lise sınıflarıdır ve Abitur diploması ile bitirilir. Bu diploma ile genç üniversiteye veya meslek yüksek okuluna (Fachhochschule) gidebilir veya yüksek kıdemli meslek öğrenebilir.
  11. Sınıfta gençler ders cetvellerini kendi tercihlerine göre ayarlar, fakat alınması gereken kurslarda vardır, mesela: Almanca, matematik, İngilizce, (yok ise) 2. yabancı dil, fen bilimleri, sosyal bilimleri, sanat bilimleri vs.
  Genç kendi tercihlerine göre seçim yapabilir: Fizik mi Bioloji mi? Müzik mü resim sanatı mı? 12. sınıfta gençler belirli kursları temel kursları olarak alıp, bazılarına da ağırlık koymalıdır, örneğin Almanca, İngilizce ve matematik alanından bir kurs ağırlık kursu olmalıdır. Genç isterse 12. sınıftan sonra bir meslek öğrenir veya bir senelik bir staj yaparak, meslek yüksek okuluna gitmeye hak kazanır ve Fachabitur diploması elde eder. Fakat bu diploma ile üniversiteye gidemez.
  13. sınıfa giden genç, 13. sınfın 2. devresinde kendi belirlediği üç tane dersten devletin düzenlediği resmi yazılı sınava girer. Bu yazılıda şimdiye kadar ne öğrendiyse konu olarak işlenebilir. Son sınav ise bir başka derste sözele girmektir.
  Bu sınavları iyi derecede bitirdiyse ve 12.-13. sınıfta bütün kurslardan aldığı puanları yeterli ise üniversiteye girmeyi hak etmiştir, yani Abitur elde etmiştir.
  Çocuğunu hangi orta okul formuna göndereceğini bilemeyen ebevynler için, en iyi form Gesamtschule'dur, çünkü bu okul bütün formları içinde barındıran ve bütün diplomaları verebilen okuldur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Almanya'da Egitim Forum Tarih
Almanya'da Egitim Sorunlarla Mücadele Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 22 Nisan 2009
Almanya'daki Türk Çocuklarinin Egitim Sorunlarinin Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 22 Nisan 2009
Almanya'da Camdan Yapılan Camii - Camdan Yapılan Camii Resimleri Dini Resimler 10 Mart 2011
Almanya'daki Türkler - Birsen Şahin Kitap, Resim ve Dergi 28 Nisan 2010
Almanya'da Türk bakan kriz çıkardı Yurt Dışı Haberler 26 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş