Almanya'da Camilerde açık kapı günü

'Yurt Dışı Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 4 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Almanya'da Camilerde açık kapı günü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eski Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesinin 18. yıl dönümü vesilesiyle ülkedeki camilerde de "Açık Kapı Günü" etkinliği düzenleniyor.

  "Açık Kapı Günü" nedeniyle İslamiyet ve camiler hakkında bilgi edinmek isteyen Almanlar, camileri doldurarak görevlilerden bilgi aldı.

  Köln kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Berlin Din Hizmetleri Müşaviri ve DİTİB Genel Başkanı Sadi Arslan, yeni bir cami inşaatının onayını geçen ay aldıklarını hatırlatarak, "Oylama sonucuyla artık zaruret haline gelen cami yapımına bu ay içinde başlamayı düşünüyoruz. Köln'de 2010 yılının ramazan ayına kadar yeni camiyi yetiştirmek için çalışacağız" dedi.

  Caminin mimarı olan Paul Böhm, sosyal ve siyasal alanda da iz bırakacak bir yapının mimarı olmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, caminin Köln'de yaşayan tüm Müslümanlara hayırlı olmasını diledi.

  Ehrenfeld ilçesi Belediye Başkanı Josef Wirges de, caminin kendi ilçelerinde yapılacak olmasının kendisini heyecanlandırdığını ifade ederek, "Kölnlüler olarak Müslümanlara ne kadar sahip çıktığımızı, Köln'de yapılmak istenen İslam karşıtı gösteriyi engelleyerek gösterdik. Buraya cami yapılınca ilçemiz daha da tanınacak ve tüm dünyadan turistler Dom katedralini ziyaret ettikten sonra bu camiyi de ziyaret edecek. Bu çok güzel bir şey" diye konuştu.

  -DİTİB ELEMAN ARIYOR-

  Öte yandan DİTİB, yeni hazırladığı bazı projelerin de startını verdi. DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi Ayten Kılıçarslan, bunlardan en önemlisinin "Alo Danışma Hattı" olduğunu belirterek, ancak bu konuda eleman sıkıntısı çektiklerini, bu konuya ilgi duyanların DİTİB'e müracaat etmelerini istedi.

  Kılıçarslan, son yıllarda Almanya'da dikkat çeken konulardan birinin aile içi şiddet, kadınların, çocukların ve gençlerin mağduriyeti olduğuna işaret ederek, "Aile içi şiddetin dini gerekçeleri bulunmamasına karşın dini sebeplere dayandırılmaya çalışılmasına üzülerek şahit oluyoruz. İnsanımızın daha fazla bilgilendirilmesi amacıyla, DİTİB olarak Almanya çapında hizmet vermek amacıyla telefonla danışmanlık hizmeti sunacağız. Bu projeden başta kadınlar olmak üzere çok sayıda insanımızın faydalanmasını umuyoruz" ifadesini kullandı.

  1 Kasımda başlanması planlanan proje için iyi derecede Türkçe ve Almanca bilen, sosyal pedagoji ya da psikoloji bölümü mezunu, İslami temel bilgilere haiz, göç yasası, ikamet yasası, şiddete karşı korunma yasası gibi konularda bilgi ve tecrübeye sahip olanların "www.ditib.de" internet adresine müracaat etmelerini isteyen Kılıçarslan, "Eleman sıkıntısını çözdükten hemen sonra kamuoyuna telefon numaralarını vererek hizmete başlayacağız" dedi.

  Kılıçarslan, diğer bir projenin ise bölge derneklerde yerel düzeyde uyum çalışmalarını hızlandıracak Almanca dil öğrenimini teşvik edecek, bu konuda bilgilendirme görevi üstlenecek uzmanların yetiştirilmesi olduğunu kaydetti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Almanya'da Camilerde açık Forum Tarih
Almanya'da Camdan Yapılan Camii - Camdan Yapılan Camii Resimleri Dini Resimler 10 Mart 2011
Almanya'daki Türkler - Birsen Şahin Kitap, Resim ve Dergi 28 Nisan 2010
Almanya'da Türk bakan kriz çıkardı Yurt Dışı Haberler 26 Nisan 2010
Almanya'da Burs İmkanları Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 22 Nisan 2010
Polonya ve Almanya'da da uçuşlar yasaklandı Yurt Dışı Haberler 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş