Almanya: 2009’daki Yasal Yenilikler

'Yurt Dışı Haberler' forumunda *B*U tarafından 11 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. *B*U

  *B*U Üye

  Almanya: 2009’daki Yasal Yenilikler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  HUKUK KÖŞESİ

  Yeni bir yılla birlikte Almanya’da birçok yeni yasada resmen yürürlüğe girmiş bulunuyor. Bu yeni yasalardan bazılarını kısaca sizler için derledik:

  Kira Yardımı Parasının (Wohngeld) artırılması
  En son 2001’de düzenlenmiş olan ev kirası yardım parası(Wohngeld), artan kira, yakıt ve elektrik giderleri gözönünde bulundurularak, yeniden düzenlendi. Buna göre şimdiye kadar ortalama aylık olarak ödenen 90 Euroluk kira yardımı bundan sonra 142 Euro olacak. Kira yardımında yapılan bu artış ev hanesinde kalan kişilerin sayısına bağlı olarak hesaplanacaktır. Buna göre; bir kişinin yaşadığı ev için 24 Euro, iki kişi için 31 Euro, üç kişi için 37 Euro, dört kişi için 43 ve beş kişi için ise 49 Euroluk kira yardımı yapılacaktır. Ev hanesinde beş kişiden fazla yaşayan her birisi için de 6 Euroluk artış dikkate alınacaktır. Ödenecek ek kira yardımlarının hesaplanmasında ilkkez evin yakıt giderleri olarak 50 cent/ m2 dikkate alınacaktır.

  Çocuk Parasının (Kindergeld) artırılması
  Ocak 2009’dan itibaren ailelere ödenen çocuk parası artacaktır. Buna göre ayda 1 ve 2. Çocuk için 10 Euro ve 3. Çocuk için ise 16 Euroluk bir artış yapılacaktir. Bu artışla ödenen çocuk parası; 1 ve 2 çocuk için 167 Euro, 3 çocuk için 170 Euro ve 4’den fazla çocuk için ise 179 Euro olarak hesaplanmıştır.

  Çocuk Giderleri için vergi muhafiyeti
  Çocuklu aileler bugüne kadar çocukları için yaptıkları harcamaların miktarını 5.808 Eurodan 6 bin Euroya kadar vergiden muhaf tutabileceklerdir.

  Tamirat giderlerinin vergiden muhafiyeti
  2006’dan buyana yürürlükte bulunan uygulamaya göre ev sahibi bir aile, evlerinde yapacakları herhangi bir tamirat veya benzeri yenilikler için 3 bin Euro kadar olan giderlerin yüzde 20 yani 600 Euroyu vergiden düşürebiliyorlardı. Yeni düzenleme ile bu miktar 1200 Euro çıkarılarak, bu miktar vergiden direk düşürülerek işlem yapılacaktır.

  İşsizlik Sigortasının düşürülmesi
  Almanya’da çalışan herkesin ödemekle yükümlü olduğu işsizlik sigortası tutarı kazancının tutarı yüzde 3,3’den yüzde 3’e düşürülecek. 30.06. 2010 kadar ise bu rakam yüzde 2,8 olacaktır.

  Hastalık Sigortasının artırılması
  Hastalık Kasalarının değişik oranda hesapladıkları aidat miktarları, Alman sağlık fonunda yapılan yeni düzenlemeye göre, çalışan herhangi bir kişinin ödemekle yükümlü olduğu hastalık sigortası aidatı tüm kasalar için standart hale getirildi. Buna göre çalışan birinin kazancının yüzde 15,5 hastalık sigortası gideri olarak hesaplanacaktır.

  Okul harcamalarının vergiden muhafiyeti
  Bundan böyle velilerin çocuklarının okul giderleri için harcadıklarının yüzde 30’nu vergiden muhaf tutabilecekler. Ancak bu miktar senelik olarak en fazla 3 bin Euro olacaktır. Okul giderlerine ek olarak bakıcı kişiler için yapılan harcamalarda eklenecektir.

  Veraset Vergisi
  Ailenin herhangi bir fertinden miras kalan bir arsa, ev veya hediyenin vergiye tabi tutulmasının çerçevesi yeniden düzenlendi. Buna göre miras alanların birinci dereceden akraba olmamaları durumunda, mirasın bedeline göre yüksek dereceden vergiye tabi tutulacaktır. Ama mirası devralanın birinci dereceden aile fertleri(dul eşler, çocuklar,) olması durumunda ise devr aldıkları mirası kendilerinin kullanacağı şekilde en az 10 sene vergiye tabi tutulmayacaktır. Yani bu miras olarak alınan arsa, ev veya kat ancak 10 sene boyunca ne kiraya verilebilir veya ne de satılabilir. Çocuklar için vergiden muhaf tutulacak ev büyüklüğü en fazla 200 m2 olacaktır. Aileler miras geliri olarak 500 bin ve çocuklar ise 400 bin Euro kadarını vergiden muhaf tutacaklardır.

  Özel Hastalık Sigortası
  Bugüne kadar ödenen özel hastalık sigortası aidatları senelik kazanç tutarı 43.200 eurodan 44.100 Euroya veya aylık kazanç miktarı 3.600 Euordan 3.675 Euroya çıkarılmıştır.

  YEK-KOM Beratungsstelle/ Adres: Graf Adolf Str. 70a,40210 Düsseldorf
  hukukyardim@gmx.net
  Tel: 0211 830 29 25
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Almanya 2009’daki Yasal Forum Tarih
Almanya ülkemize en fazla hangi ürünleri satar bizden ne alır Ülkeler Coğrafyası 26 Mart 2014
Almanya ile ekonomik ilişkilerimizin yoğun olmasında Türklerin etkisi nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Almanya'nın Osmanlı devletini kendi yanında savaşa sokmak istemesinin sebebi nedir? Tarihi Bilgiler 23 Ekim 2012
Ruhr Bölgesinin Almanya'nın en önemli madencilik ve sanayi bölgesi olmasının sebebi Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Ekim 2012
2013 Almanya Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 26 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş