Almanca da Cinsler (der, die, das)

'Almanca Tercümeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Almanca da Cinsler (der, die, das) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Almanca’da eril (männlich/Maskulinum) dişil (weiblich/Femininum) ve yansız (sächlich/Neutrum) olmak üzere üç cins vardır.

  Çoğu isim için bir cins tanımlaması olmayan İngilizce’nin aksine Almanca bir ismin ve ismin işaret ettiği şeyin cinsi çoğunlukla farklılık gösterir. Örneğin; Almanca’da bir taş (der Stein) erildir oysa bir kız (das Mädchen) yansızdır. Yani bir ismin cinsi temelde gerçek cinsiyetine değil kelimenin biçimine bağlıdır. Fransızca gibi pek çok dilde de geçerli olan bu duruma “dilbilgisel cins” denir. Örneğin; “Mädchen” kelimesi “genç kadın” anlamına gelen eski dişil Almanca isim die Magd’ın (günümüzde nadiren kullanılır ve İngilizce bir kelime olan “maid” ile ilişkilidir) küçültülmüş biçimidir ve -chen küçültme eki ile biten kelimelerin tamamı yansız kelimelerdir.

  Şu üç bilinen örnekte dilbilgisel cinsin gelişigüzel doğası görülebilmektedir: “bıçak” (das Messer) yansız “çatal” (die Gabel) dişil ve “kaşık” (der Löffel) eril bir sözcüktür. Almanca öğrencilerine çoğunlukla Almanca kelimeleri beraberindeki belirli tanımlıkları ile kullanmaları tavsiye edilir (İngilizce’deki “the” kelimesine eşdeğer).
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Almanca Cinsler (der Forum Tarih
Almanca Fiil Çekimlerinin Listesi Almanca Tercümeler 23 Haziran 2012
Almanca İle İyi Geceler Almanca Tercümeler 26 Şubat 2012
Almanca Sözler Anlamları Almanca Tercümeler 16 Şubat 2012
Almanca Özlü Sözler Mesajlar Yabancı Nickler 16 Şubat 2012
Almanca İle Aşk Sözleri Almanca Tercümeler 15 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş