Allah'tan Af Dileme Duası

'Dualarımız Dua paylaşımları' forumunda SeLeN tarafından 4 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Allah'tan Af Dileme Duası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dua Çeşitleri - Af Dileme Duası - Allah' Sığınma Duası


  Dua Çeşitleri: 3.Allah'tan Af Dileme Duası
  Allah'tan af dilemek, günahları itiraf etmek için yapılan dua. Allah'a yakın olmak ve O'nun rızasına uygun hareket etmeyi sürdürme isteği, bazı dua şekillerinin sebebini oluşturur. Bu bakımdan, insanlar kendilerini Allah'tan uzaklaşmış olarak gördüklerinde, bu kopukluğu pişmanlık, tevbe ve istiğfar (bağışlanma) talebiyle onarmaya çalışırlar.

  Tevbe'nin kelime anlamı "günahı terk etmek, günahsızlık durumuna girmektir." İslam literatüründeki anlamı ise, "kişinin günah halini bırakıp asıl olan günahsızlık haline dönmesi, günahına pişman olup, bir daha işlememeye azmetmesidir.

  Tevbeye yakın anlamlı kelimelerden biri de "istiğfar"dır. İstiğfar, kulun, Allah'tan kendisini azaptan
  korumasını istemesi anlamına gelir Bu isteğin sadece sözle olması yeterli değildir. Azabı gerektirecek davranışlardan da uzak durması gerekir. Kur'an'da tevbe ve istiğfarı emmreden, Allah'ın tevbeleri kabul edici olduğunu ifade eden pek çok ayet vardır. Sadece ağızla "Tevbe ediyorum" demek yeterli değildir. Tevbe edenin, işlediği günah ve günahlardan içtenlikle pişman olması, bir daha işlememeye karar vermesi ve kendini ıslah etmesi gerekir. Kur'an'da pek çok ayette tevbenin peşinden kendini ıslah etme ve salih ameller işleme zikredilmiştir.

  "Bir fitne kopmayacağını sandılar, körleştiler, sağırlaştılar, sonra AHah tevbelerini kabul etti; yine de çoğu körleştiler, sağırlaştılar. Allah işlediklerini görür." (Maaide: 7l)

  Bir ayette "Ey iman edenler! Allah'a nasuh bir tevbe ile tevbe edin." (Tahrtm: 8) buyurulmuştur. "Nasuh" kelimesinde iki mana vardır:

  1-İhlas, içtenlik, halislik, samimiyet.

  2-Söküğü ve yırtığı dikme veya yamama. Buna göre tevbe hem içten ve samimi bir pişmanlıkla yapılacak, hem de günahlardan vazgeçilerek durum düzelmesi olacak; günahın insan şahsiyetindeki zararı giderilecek böylece günahların yaptığı tahribat yamanmış ve onarılmış olacaktır.

  Tevbe, sadece ceza korkusuyla veya günahm çirkinliğinden dolayı değil, sırf günahta Allah'a isyan olduğu için, Allah'a karşı kabahatliliğin verdiği vicdan azabıyla yapılacaktır.

  Kaynak : Rauf Pehlivan
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Allah'tan Dileme Duası Forum Tarih
Allah'tan Utanandan Her Şey Utanır İslami Kıssalar & Hikayeler 2 Nisan 2010
Allah'tan Utanandan Her Şey Utanır - Dinle İlgili Hikayeler İslami Kıssalar & Hikayeler 28 Mart 2010
Allah'tan SSK var Magazin Haberleri 21 Ekim 2009
Dua ederken Allah'tan neler istenebilir? Dualarımız Dua paylaşımları 23 Mart 2009
Hayır'da Şer'de Allah'tan Dini Sorular ve Cevaplar 19 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş