Allah'a teşekkürümüzü hangi ifadelerle belirtiriz kısaca

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda SeLeN tarafından 24 Kasım 2016 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Allah'a teşekkürümüzü hangi ifadelerle belirtiriz kısaca konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah'a teşekkürümüzü hangi ifadelerimizle belirtiriz kısaca,

  Günlük hayatta birçok kere başı ve sonu iyi veya kötü olan olaylarla karşılaşırız. Sıkıntı, üzüntü ve dertlerimizde hayıflanır, dua ederiz. Mutluluk, sevinç ve başarılarımızda ise Allah’a minnet duyarız. Bu minnet duygularını sözlü olarak birkaç farklı şekilde dile getiririz. Bu bir dini inanıştır. Fakat zamanla da kültür haline gelerek iyice yerleşik düzene kavuşmuştur.

  Dilimize manevi anlamda ve sosyal, kültürel olarak yerleşen Allah’a teşekkür etme ifadelerimiz artık dilimize de yerleşerek Türkçeleşmiştir. Bu ifadeler; elhamdülillah / hamdolsun, çok şükür, şükürler olsun, gibi ifadelerdir.

  Elhamdülillah / Hamdolsun: Hepimizin Fatiha Suresi’nden bildiği bir kavram olan bu minnet ve teşekkür ifadesi, övgülerin yalnızca Allah’a ait olduğunu belirtir. Birçok din alimi bu sözcüğün artık Türkçeleşmiş olduğunu açıklamaktadır. Günlük hayatımızda özellikle teşekkür gerektiren durumlarda değil de herhangi bir olay sonucunda da söylenen bir söz olmuştur.

  Şükürler olsun: Teşekkür etmek fiilinin kökü olan bu fiilde artık Türkçe bir ifade olarak dilde yerini almıştır. Minnet duygusunun sadece Allah’a duyulabileceği durumlarda insanlar tarafından dile getirilen bir ifadedir. Günlük hayatta en sık kullanılan minnet ifadesidir.

  Çok şükür: Teşekkür etmek fiilinin kökü olan ve şükürler olsun ifadesiyle kardeş olup aynı anlamı ifade eden minnet duygusudur. Şükrün sadece Allah’a olması gerektiği durumlarda sıkça kullanılır. Teşekkür etmenin defalarca olması gerektiği anlamını taşımaktadır.
   

Bu Sayfayı Paylaş