Allaha Nasıl Dua Edilir

'Dualarımız Dua paylaşımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Allaha Nasıl Dua Edilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Allaha nasıl dua edilir hakkında bilgi
  Allaha nasıl dua edilir bilgisi


  Allah a nasıl dua edilir?


  Duanın belli bir yeri, zamanı yoktur.
  Allah a dua etmenin belli bir yeri, şekli veya zamanı yoktur. Allah bize şah damarımızdan daha yakındır ve her aklımızdan geçeni, her düşündüğümüzü, bilinçaltımızı, herşeyimizi bilir ve görür. Bu nedenle her an, yolda yürürken, bir iş üzerindeyken, yemek yerken, otururken, ayaktayken-Allah a dua ile yönelebilir, O ndan yardım isteyebiliriz. Allah dua eden kişinin tavrının nasıl olması gerektiğini ise Kuran da şöyle bildirmektedir: Rabbinize yalvara yalvara ve için için dua edin... (Araf Suresi, 55) Asıl önemli olan, duanın, sadece Allah a yönelerek edilmesi ve içten olmasıdır.


  Allah her duayı kabul eder

  Allah Kendisi ne seslenen herkesin çağrısını duyar ve karşılık verir. Bu gerçeği, Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm (Bakara Suresi, 186) ayetiyle haber vermiştir.
  Allah Kuran da sıkıntı ve ihtiyaç içinde Kendisi ne dua edenin duasını kabul edeceğini bildirir. Bu, bir insanın dua ettiği şeyi içtenlikle, samimi olarak istediğinin bir göstergesidir.
  Ancak şunu unutmamak gerekir ki insanlar her zaman kendileri için hayırlı ve güzel olanı tespit edemeyebilirler. Bizim kendimiz için hayır sandığımız şey bizim için hayır olmayabilir. Allah bizim bilmediklerimizi bildiği, herşeyi kontrolü altında tuttuğu için, bazen böyle duaları kabul etmeyip, zamanı geldiğinde daha hayırlısını bize verebilir. Ayrıca insan aceleci yaratılmıştır ve bazen istediklerinin hemen gerçekleşmesi konusunda da aceleci davranır. Ancak Allah duaya vereceği karşılığı erteleyebilir. Her durumda insan güzel bir sabırla sabretmelidir.

  aLINTI​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Allaha Nasıl Edilir Forum Tarih
Allaha Tövbe Etmek, Allah’ın Bağışlaması, Affı (Et-Tevvab, El-Gafur, El-Gaffar) Dini Sohbetler Dini Forum 2 Eylül 2011
Allah'a Niçin Şükrederiz - Allaha Neden Şükretmeliyiz Dini Sohbetler Dini Forum 30 Haziran 2011
Allaha Şükür Etme Duası Dualarımız Dua paylaşımları 8 Kasım 2010
Allaha İman Hadisleri Sünnetler & Hadisler 5 Mayıs 2010
Allaha şükreden, insanlara iyilik yapan biri Namaz kılmıyor diye chenneme mi gider ? Dini Sorular ve Cevaplar 24 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş