Allaha Şükür Etme Duası

'Dualarımız Dua paylaşımları' forumunda SeLeN tarafından 8 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Allaha Şükür Etme Duası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dua Çeşitleri - Şükür Duası Nasıl Edilir - Allaha Şükür Etme Duası
  İnsanın Allah'ın sonsuz lütfu ve ikramı karşısında takındığı tavrı ve hissettiği duyguları en iyi ifade tarzı şükür duasıdır. Şükretme davranışı, belki duanın en kolay ve en yaygın ifade yoludur. Normal olarak insanlar daha çok kendilerine verilen hediyeler ve yapılan yardımlar için teşekkür ederler. Kendi varoluşumuzla birlikte hayatımızı sürdürmemiz için gerekli ihtiyaçlarımızı ve hayatı renklendirip güzelleştiren, zevk ve değer yüklü hale getiren, sayısız nimetleri sınırsızca temin ve tedarik eden ilahi kaynağın bağışlarına karşı minnettarlık ifadeleri ortaya koyabiliriz. Şükür, insanın kendisine ulaşan nimeti düşünmesi ve bunu bir takım belirtilerle ortaya koyması anlamındadır. Kur'an-ı Kerim Allah'ın sayısız nimetlerini kullanan insanın bu nimetlerin sahibini düşünmesini ve hizmetine sunulan nimetlerden duyduğu mutluluğu bir takım davranışlarla ortaya koymasını şükretmek olarak anıyor. Türkçe'deki "teşekkür" ve "şükran" kelimeleri de "şükür" kökünden gelmektedir. İslam terminolojisinde "şükür"ün zıddı "küfür"dür. Küfür, nimeti örtmek, unutmak, inkar etmek, Allah'ın hüküm ve nimetlerini inkar etmek demektir.

  Şükür, Allah'a imanın belirişlerinden biri olarak gösterilmektedir. Kur'an-ı Kerim, insanoğlunun tipik özelliklerinden birinin de nimetlere şükretmek olduğunu söyler. İnsanların çok azının şükrettiğini ifade eden ayetlerin sayısı yirmi civarındadır.

  İslam ahlakında şükrün dile getirilişine "tahdıs-i ni'met" yani, "nimetleri dile getirmek" denir. Duha Süresinin 11. ayetten kaynaklanan bu deyimin ifade ettiği esas anlam, genel kanıya göre, sahip olduğumuz nimetlerden başkalarına da sunmaktır. Kur'an-ı Kerim, şükrü yerine getirmenin yolunun aksiyon ve hizmet sergilemek olduğunu açıkça belirtiyor. "Ey Davud ailesi! Şükür olarak amel sergileyin. Fakat kullarım içinde bu anlamda şükredenler çok azdır." (Sebe: 13)

  Allah Rasulü (s.a.v.)'de şöyle diyor:

  "Allah kuluna bir nimet verdiğinde onun eserini kulu üzerinde görmek ister.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Allaha Şükür Etme Forum Tarih
Allaha Tövbe Etmek, Allah’ın Bağışlaması, Affı (Et-Tevvab, El-Gafur, El-Gaffar) Dini Sohbetler Dini Forum 2 Eylül 2011
Allah'a Niçin Şükrederiz - Allaha Neden Şükretmeliyiz Dini Sohbetler Dini Forum 30 Haziran 2011
Allaha Nasıl Dua Edilir Dualarımız Dua paylaşımları 16 Mayıs 2011
Allaha İman Hadisleri Sünnetler & Hadisler 5 Mayıs 2010
Allaha şükreden, insanlara iyilik yapan biri Namaz kılmıyor diye chenneme mi gider ? Dini Sorular ve Cevaplar 24 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş