Allah'a İman Bunalımdan Kurtarır

'İman ve İslam Forumu' forumunda DeMSaL tarafından 4 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Allah'a İman Bunalımdan Kurtarır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Amerika'deki bir üniversitenin tıbbimerkezin yayınladığı yeni bir ilmi araştırma, Allah’a imanın psikolojik strese giren kişinin çabucak şifa bulmasını sağladığını onayladı.

  Geçtiğimiz Çarşamba günü Amerika’nın Şikago eyaletindeki Rush üniversitesinde tıbbi bir merkezin yayınladığı yeni bir ilmi araştırma; Allah’a imanın psikolojik strese giren kişinin çabucak şifa bulmasını sağladığını onayladı.

  Amerikan Rush üniversitesi yaptığı akademik bir araştırmada, Allah’a imanın hastaların tedavisine çok hızlı cevap verdiğini, ilaçların etkisini de %75 oranında artırdığını ve doktorların ruhsal bunalım ve endişeden şikâyet eden (paranoyak) hastaların tedavisinde dini faktörleri göz önüne almalarını tavsiye etti.

  Bu araştırma, geçen yıl Kanada’daki Toronto üniversitesinin yayınladığı bir araştırmayı da destekliyor. Araştırmada şu ifadelere yer veriliyor, “Allahu Teala’ya iman bu hastalıklara maruz kalanların sayısının azaltılmasına yardım ediyor.”

  Yeni araştırma klinik tedavi aşamalarında yapılan muayenelerde, psikolojik stres ve ruhsal bunalıma yakalanan 136 kişiyi inceledi ve güçlü bir inançla Allah’a inanan kişilerin tedaviye cevap verme oranının (iyileşme oranı) tahrip edilmiş dine nedensizce (körü körüne) inanan insanlardan daha iyi olduğu ortaya çıktı.

  Araştırmalara göre, ilaç tedavisinin psikolojik rahatsızlığa maruz kalan hastaların gizlenmesinde ortalama %50 oranında payı olduğunu, bazen bazı hastalara hiçbir etkisi olmadığı, bunun dışında diğer denemelerde Allah’a inancı kuvvetli olan hastalarda tedaviye cevap verme oranının %75’e yükseldiği bilinen bir gerçek.

  Araştırma grup başkanı Patricia Murphy, bu sonuçları dindar kişilerde ektiği umut ve iyimserlik; ilaçları kabul edip, kullanma konusunda pratik bir şekilde yardım ettiği ile alakalandırdı.

  Dinlerarası ilişkileri özel bir şekilde öğreten Rush üniversitesi dekan yardımcısı Murphy, Allah’a imanın en üstün bir koruma sayıldığını, ilaç tedavisinin hastalıkla mücadelede büyük bir etkisi olduğunu desteklediğinin doğru olduğunu ancak doktorların bu tedavide dinin rolünün tedavide istenen ilaçlara oranla daha tesirli ve son derece önemli bir kaynak olacağını söyledi.

  Geçen sene yapılan Kanada’daki araştırmada, Allah’a inanan ve inanmayanların strese maruz kalan bedenlere gönderilen işaretler ve beyinsel aktivitelerdeki araştırmada farklar olduğu vurgulanmıştı.

  Amerikan Gallup kurumunun Allah’ın varlığına inanan Amerikalıların ortalama %80’inin üzerinde yaptığı araştırma; Allah’ın varlığına inanan nüfusun çoğunun ABD’nin güneyinde iken inancı zayıf olan nüfusun ABD’nin batı kesiminde olduğunu belirtildi.

  TİMETURK
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Allah'a İman Bunalımdan Forum Tarih
Allah'a İman - Allah'a İman Ne Demektir? İman ve İslam Forumu 10 Eylül 2011
Allah'a İmanla İlgili Ayetler Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 6 Eylül 2011
Allah'a iman etmemenin cezası nedir İman ve İslam Forumu 3 Temmuz 2011
Allah'a teşekkürümüzü hangi ifadelerle belirtiriz kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 24 Kasım 2016
İnsanın Allah'a karşı sorumlulukları nelerdir kısaca maddeler haline Dini Sorular ve Cevaplar 2 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş