Allah Yolunda Gayret Etmek

'İman ve İslam Forumu' forumunda DeMSaL tarafından 30 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Allah Yolunda Gayret Etmek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah - Allah Yolu - Allaha Ulaşma - Allaha Ulaşmada Kolaylık  Allâhü Zü’l-Celâl, insanoglunu esref-i mahlûkât olarak yaratmis, ona akil nimetini bahsetmis ve peygamberleri vâsitasi ile ona hak yolu göstermistir. Bütün peygamberler insanogluna hakki ögretmek ve onu dünyâ ve âhirette saadet ve selâmete kavusturmak vazifesi ile gönderilmisler ve bu ugurda pek çetin mesakkatlere sabir göstererek bu vazifelerini yerine getirmislerdir. Hâtemü’l-Enbiyâ olan Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Allâh (c.c.) yolunda hiç kimsenin karsilasmadigi sikintilarla karsilasmis, pek çok eziyetler çekmistir.
  Ashâb-i Kirâm (radiyAllaha anhüm) gerek Hz. Peygamber zamaninda gerek Hulefâ-i Râsidîn devrinde Allâh (c.c.) yolunda pek büyük hizmetler yapmislardir. Daha sonra gelen Islâm büyükleri de insanligin Islamiyet’le sereflenmesi ve kurtulusu için çok büyük gayretler göstermisler; insanlarin hidâyetine vesîle olmuslardir.
  Allâh (c.c.) yolunda yapilan bu hizmetlerin Allâh ve Rasûlü (s.a.v.) indindeki kiymeti çok büyüktür. Cenâb-i Hak birçok âyet-i kerîmede Allâh (c.c.) yolunda gayret edilmesini ve bu ugurda sebât gösterilmesini tavsiye buyurmus; bunun karsiliginda da hem dünyâda hem de âhirette bir çok nimetler va’detmistir. Saf Sûresi’nin 10 ila 13. âyet-i kerîmelerinde söyle buyuruluyor (meâlen): “Ey iman edenler! Sizi elim bir azâptan kurtaracak olan ticareti size göstereyim mi? Allâh’a ve Rasûlü’ne îmân eder, mallarinizla ve canlarinizla Allâh (c.c.) yolunda hizmet edersiniz. Eger bilirseniz bu, sizin için daha hayirlidir. (Iste bu takdirde Allâh) Sizin günâhlarinizi bagislar, sizi altindan irmaklar akan cennetlere, Adn cennetlerindeki güzel meskenlere yerlestirir. Iste büyük kurtulus budur. Seveceginiz baska bir sey daha var: Allâh’tan büyük bir yardim ve yakin bir fetih. Mü’minleri bunlarla müjdele.”
  Bir hadîs-i serîfte ise söyle buyurulmaktadir: “Sizden birinizin Allâh (c.c.) yolunda çalisip gayret sarf etmesi, evinde oturup yetmis sene namaz kilmasindan daha faziletlidir. Allâh’in sizi bagislamasini ve cennete koymasini istemez misiniz? O halde Allâh (c.c.) yolunda hizmet ediniz. Kim devenin sagilacagi bir vakit kadar Allâh (c.c.) yolunda hizmet ederse, cennet ona vacip olur.”

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Allah Yolunda Gayret Forum Tarih
Takiye: Allah'ın Yolunda mağdurların sesi oldu Kültür Sanat Haberleri 8 Mayıs 2010
Takiye: Allah’ın Yolunda Filminin Tanıtım Fragmanı Sinema Film Tanıtımları 21 Nisan 2010
Allah Yolunda Harcamak İman ve İslam Forumu 31 Mart 2010
Takiye: Allah'ın Yolunda Filmi Sinema Film Tanıtımları 28 Mart 2010
İslam dininde Allah inancı nedir kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş