Allah tarafından gazaba uğranmış bir şehir, Pompeii..

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda UquR tarafından 5 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Allah tarafından gazaba uğranmış bir şehir, Pompeii.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah tarafından gazaba uğranmış bir şehir, Pompeii..  Allah tarafından gazaba uğranmış bir şehir, Pompeii..

  Sapkınlığın Üst Noktasındaki Eşcinsel Pompeii Şehri...

  "Siz gerçekten, kadınları bırakıp şehvetle erkeklere mi yaklaşıyorsunuz? Hayır, siz (yaptığı şeyi) bilmeyen bir kavimsiniz." Kavminin cevabı: "Lut ailesini şehrinizden sürüp çıkarın. Temiz kalmak isteyen insanlarmış" demekten başka olmadı. (Neml Suresi, 55-56)

  Siz insanlardan (cinsel arzuyla) erkeklere mi gidiyorsunuz? Rabbinizin sizler için yaratmış bulunduğu eşlerinizi bırakıyorsunuz. Hayır, siz sınırı çiğneyen bir kavimsiniz." Dediler ki: "Ey Lut, eğer bir son vermeyecek olursan, gerçekten (burdan) sürülüp çıkarılanlardan olacaksın." Dedi ki: "Gerçekten ben, sizin bu yaptığınıza öfke ile karşı olanlardanım. (Şuara Suresi, 165-168)
  Pompeii, İ.S. 70 yıllarında Vezüv yanardağının patlamasıyla, birkaç saat içinde
  lav ve kül tabakasıyla kaplandı. İnsanlar, ne yapacağını şaşırmış bir durumda devasa lav-kül selinden kaçmaya çalıştı, ama neredeyse hiçbiri kurtulamadı.
  Kimisi, o anda kent içinde bulunduğu yerde, mesela evinin içersinde, o şekilde kala kaldı. Pompeii'de yaşam bitmişti o andan itibaren.

  [​IMG]

  İtalya'nın güneyinde, Napoli yakınlarında Campania isimli bölgede (latince kökenli bu kelime İtalyanca'da kırsal alan anlamına geliyor) yer alan Roma İmparatorluğunun gözdesi Pompeii kenti 24 Ağustos 79 (M.S.) gününe de diğer günler gibi başlamıştı; pırıl pırıl, güzel bir gün, insanlar koşturmaca içinde, ticaretle uğraşmaktalar.. Bir iki gün sonrasında ise Pompeii'nin bir hayalet şehir olacağını, ansızın sessizleşeceğini, 1500 yıl kadar tarihten, haritalardan elini ayağını çekeceğini tahmin etmek olanaksızdı. 1748 yılında tesadüfen yeniden keşfedilen kentte ele geçen bulgulara göre ise Pompeii şehri o gün Vezüv yanardağının gazabına uğramıştı. Ani patlama sonucu tüm şehir lavlar altında kalmış, insanlar neye uğradıklarını anlamadan kükürt gazından zehirlenerek, kaçmaya bile fırsat bulamadan üstlerine yığılan kül,toprak ve çamur yığınları altında can vermişlerdi. Gökten taş ve moloz yağıyordu. Şehir üç gün üç gece kül yağmuruna maruz kaldı. Öyle ki bin küsür yıl sonra kent yeniden keşfedilip Unesco tarafından sit alanı ilan edildiğinde kazı çalışmalarına başlanınca arkeologlar yaklaşık 10 metre derinliğinde bir kazı çalışması yapmak zorunda kaldılar, şehir insanlarıyla birlikte 7 metrelik bir kül tabakası altında kalmıştı.

  [​IMG]


  Pompeii bugün önemli bir turist merkezi. Napoli'den kalkan araçlarla dünyanın her yerinden insanlar bu kente müzeleri, taşlaşmış insanları görmeye geliyorlar. Yeni keşifler arttıkça yeni belgeseller çekiliyor. İnternetten virtual tour ile kalıntıları gezmek bile mümkün. Karl Bruillov "The last day of Pompeii" adlı bir tablo çizmiş, hayalindeki dehşet anını resmetmiş. Fakat hiç biri yetmiyor o zamanı gerçekten anlamaya ve o insanların yaşadıklarını hissetmeye. Bugün Vezüv yanardağı Napoli halkını tehdit etmeye devam ediyor, 3780 yıl önce şehri bir çırpıda yok eden yanardağın bu kez daha büyük bir patlamayla yeniden ve aniden faaliyete geçebileceği söyleniyor. Bakalım zaman bize neler gösterecek.
   

 2. avatar

  avatar Üye

  Eline sağlık paylaşım için sağol
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Allah tarafından gazaba Forum Tarih
İslam dininde Allah inancı nedir kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Allah'ın zati ve subuti sıfatlarının kainata tecellisi açıklaması Dini Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Allah'ın her şeyi bilmesi işitmesi ve görmesi insan ilişkilerini nasıl etkilemektedir? Dini Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016
Allah'a teşekkürümüzü hangi ifadelerle belirtiriz kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 24 Kasım 2016
İnsanın Allah'a karşı sorumlulukları nelerdir kısaca maddeler haline Dini Sorular ve Cevaplar 2 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş