Allah razı olsun!!

'İman ve İslam Forumu' forumunda Dine tarafından 31 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Allah razı olsun!! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah razı olsun!!

  Sual: Allah bin kere razı olsun demek küfür olur mu? Çünkü Eshab-ı kiram kitabında (Allahü teâlâ Eshab-ı kiramdan razı olduğunu bildiriyor. Allahü teâlânın sıfatları ebedidir sonsuzdur. Onlardan razı olması da sonsuzdur. Bunlardan razı olması değişmez) deniyor. Allah bin kere razı olsun denince Allah’ın razı olma sıfatının sanki değişeceği anlaşılıyor. Bu ise küfürdür. Şu halde Allah bin kere razı olsun demek caiz mi?
  CEVAP
  Caizdir mahzuru yoktur. Kimse o manada söylemez tekit [vurgulamak] için; yani işin önemini bildirmek için söylenir. Bu husus Kur’an-ı kerimde ve hadis-i şeriflerde de vardır. Eshab-ı kiram için bir kere cennetlik dense yetmez miydi? Ama Allahü teâlâ bir çok âyette onların cennetlik olduğunu bildiriyor. (Hepsine Cenneti söz verdim. Ben onlardan razıyım onlar da benden razıdır) buyuruyor. (Hadid 10 Fetih 18 29 Tevbe 100 Maide 119 Mücadele 22 Beyyine 8)

  Daha başka surelerde de bu husus açıklanıyor. Sonuç olarak Allah bin kere razı olsun demenin mahzuru yoktur. Böyle söyleyenin bu işe çok sevindiğini gösterir. Yani maksat manayı kuvvetlendirmektir.

  Sual: Allah ebediyen razı olsun demek caiz mi?
  CEVAP
  (Allah ebediyen razı olsun) denince sanki bu duadan Allahü teâlânın bir müddetliğine de razı olacağı anlamı da çıkıyor. Bu itikadımıza terstir. Allah razı olsun demek gerekir. Ebediyen ekleyince yanlış anlamaya müsait oluyor. Üç günlüğüne veya üç seneliğine razı olsun anlamı da çıkabilir. Yani Allah’ın böyle sıfatı da var sanılır.

  Sual: Kur’an-ı kerimde (Allah Eshab-ı kiramdan razıdır) buyuruluyor. O eshab Resulullahın vefatından sonra kötü şeyler işlese yine mi Allah onlardan razı olur?
  CEVAP
  Muteber din kitaplarında buyuruluyor ki:
  Allahü teâlânın sıfatları ebedidir sonsuzdur. Onlardan razı olması da sonsuzdur. Yani birkaç seneliğine razı olup da sonra vazgeçmez. Hâşâ eshabın daha sonra ne yapacağını Allah bilmiyor muydu? Bilmeyen Allah olur mu? Onlardan razı ise ebediyen razıdır. Bir müddet razı olup sonradan vaz geçmek Allah’ın sıfatlarına aykırıdır. Kur’an-ı kerimde (Allah sözünden dönmez) buyruluyor. [Al-i İmran 9 Zümer 20 Rad 31 Rum 6]

  Razı etmek için
  Sual: Allahü teâlâ ile onun sevdiklerini razı etmek için ne yapmak gerekir?
  CEVAP
  Önce Ehl-i sünnet itikadını öğrenip dinimizin emir ve yasaklarına uymalı özellikle kalb kırmamaya ve kul hakkına dikkat etmeli. Şu hadis-i şerifte bildirilen duaları da okumaya çalışmalı:

  (Ya Aişe bir kere “Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ cemî’il Enbiyâi velmürselîn” de bütün peygamberler senden razı olsun. Bir kere “Allahümmağfirlî ve li vâlideyye [ve li-meşâyıhiyye] ve lil mü’minîne vel mü’minât vel müslimîne vel müslimâti el ahyâi minhüm vel emvât” de bütün müminler senden razı olur. Bir kere de “Sübhânellahi vel hamdü lillahi ve lâilahe illallahü vellahü ekber velâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm” de ki Allahü teâlâ senden razı olsun.) [Ey Oğul İlmihali]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Allah razı olsun Forum Tarih
Allah Razı Olsun Duası Dinimizin Direği Namaz 31 Ocak 2010
İslam dininde Allah inancı nedir kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017
Allah'ın zati ve subuti sıfatlarının kainata tecellisi açıklaması Dini Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Allah'ın her şeyi bilmesi işitmesi ve görmesi insan ilişkilerini nasıl etkilemektedir? Dini Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016
Allah'a teşekkürümüzü hangi ifadelerle belirtiriz kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 24 Kasım 2016

Bu Sayfayı Paylaş