Allah niçin vahiy göndermiştir?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Allah niçin vahiy göndermiştir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah niçin vahiy göndermiştir?

  Allah vahiy göndermek suretiyle insanlara büyük bir lütuf, yardım ve destek sağlamıştır. Yüce Rabb'imiz, insanı bilme, düşünme gibi yetenekler vererek varlıkların en şereflisi, en mükemmeli olarak yaratmıştır. Bunun karşılığı olarak da insandan kendisinin halifesi, yani vekili olmasını istemiştir. İnsanı, Allah'ın koyduğu düzeni, yarattığı varlıkları kullanmak ve korumakla görevlendirmiştir. Evrendeki en büyük sorumluğu insana yüklemiştir. İnsanın bu sorumluluğu tam olarak yerine getirebilmesi için, Allah'ın yardım ve desteğine ihtiyacı vardır. Vahiy insana yol gösteren bir ışık, bir rehberdir. İnsanı vahiy yolu ile iyi, güzeli ve doğruyu bulabilir ve yanlışlıklardan kurtulabilir.

  Allah insanlar arasındaki ayrılıkları çözüme kavuşturmak için vahiy göndermiştir. Vahiy toplum içinde ortaya çıkan sorunlara karşı çözüm önerileri getirmiştir. Böylece insanlar vahiy yolu ile eğitilmiş ve yönlendirilmiştir. Yanlışlıklar vahiy ışığında düzeltilmiş, doğru davranışlar teşvik edilmiştir. Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır:
  "İnsanlar tek ümmetti. Allah, peygamberleri müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdi. İnsanların ayrılığa düşecekleri hususunda, aralarında hüküm vermek için onlarla birlikte hak kitaplar indirdi." (Bakara, ayet 213)

  Özetle Allah yarattığı insanı evrenin ortasında yalnız bırakmamış, vahiy göndererek insana olan ilgisini devam ettirmiştir. İnsanların dünya ve ahirette huzurlu ve mutlu yaşamaları için peygamberleri aracılığı ile vahiy göndermiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Allah niçin vahiy Forum Tarih
Allah Niçin Vahiy Göndermiş? Dini Sorular ve Cevaplar 19 Aralık 2012
Allah İnsanlara Niçin Vahiy Göndermiştir? Dini Sohbetler Dini Forum 15 Ağustos 2011
Vahiy ne demektir - Allah niçin vahiy göndermiştir? Dini Terimler Sözlüğü 23 Şubat 2011
Allah Niçin Birden Fazla Din Göndermiştir? Dini Sorular ve Cevaplar 22 Aralık 2012
Allah Niçin Evreni Yarattı Dini Sorular ve Cevaplar 22 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş