Allah Bir Kulu Severse, Yalvarmasını Dinlemek İçin Onu Bir Sıkıntı ile Sınar.

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda Fatma tarafından 12 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Allah Bir Kulu Severse, Yalvarmasını Dinlemek İçin Onu Bir Sıkıntı ile Sınar. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Allah Bir Kulu Severse, Yalvarmasını Dinlemek İçin Onu Bir Sıkıntı ile Sınar.
  Allah bir kulu severse, yalvarmasını dinlemek için onu bir sıkıntı ile sınar.

  Defalarca; dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu, yaşadığınız olayların sizi imtihan eden vasıtalar olduğunu sürekli olarak söyledik ve bunu yine söylüyoruz. Kuran-ı Kerim’de de defalarca açıkladık ki “ İnsanın en yakını bile insana imtihandır” dedik. Bu imtihanlarda amaç nedir? Bu imtihanlarda amaç; elbette tekamülün ilerlemesidir. Bu imtihanlarda amaç; elbette Allah’ın kulunu sevgiyle kendisine bağlamasıdır. Ancak elbette ki bu imtihanları verebilirse. Nefsiniz size galip gelirse imtihanları kaybedersiniz, her kaybettiğiniz imtihan sizi Allah’tan uzaklaştırıyor demektir.

  Demek ki Allah(c.c) hangi kula zora koşarsa, kendine bağlamak, kendi adını andırmak için zora koşuyor. Zora koşuyor ki acaba kime sığınacak? Eğer bana sığınırsa kazanacağı mükafatları biliyor mu? Allah (c.c) bunu bekliyor. Peki bu imtihanlar safhasında kulun yapması gereken nedir? Kulun yapması gerekeni Kuran-ı Kerim çok açık bir şekilde ifade ediyor: Bakara Suresi 45. Ayet “Gerçekleri yükletip taşımakta sabır ve namaz ile Allah’a sığının” diyor. Eğer gerçekler size zor geliyorsa bu imtihanların çıkış kapısı, bu imtihanları geçmenin kapısı, yolu nedir? Namaz ve sabırla Allah’a yaklaşmaktır. Sabrı anlattık, defalarca anlattık, sabrın faziletlerini anlattık; imanın yarısı olduğunu anlattık.

  Peki namazdaki hikmet nedir? Bakın buradaki inceliği de kaçırmayın; namaz niyaz demektir, Allah’a yalvarıştır. Ancak, Allah’a yalvarışta, başınıza gelen musibetin, bir belanın Allah (c.c) tarafından defedilmesini talep edersiniz; bu, niyaz yerine geçmiyor. Siz başınıza gelen musibetin Allah (c.c) tarafından defedilmesini isterseniz; bu, niyaz yerine geçmiyor, bu inceliği kaçırmayın. Ancak karşınıza gelen sınavı geçme gücüne talep ederseniz, Allah’a o derece yaklaşmış oluyorsunuz. Başınıza gelen musibetten dertlenip, bunu kaldır Ya Rabbi demek değil; bize verdiğine şükür diyerek, atlatmak için güç talep etmektir niyaz. Namazın; Ayet-i Kerime’de bahsedilen hikmeti de budur.

  Allah Herkesin Yar Ve Yardimcisi Olsun
   

 2. avatar

  avatar Üye

  paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Allah Kulu Severse Forum Tarih
Allah'la münasebet kulun sırrıdır Dini Sohbetler Dini Forum 3 Nisan 2010
Allah sabırlı kulunu sever. Atasözleri & Deyimler 12 Nisan 2009
Allah kulunu kısmeti ile yaratır. Atasözleri & Deyimler 11 Nisan 2009
Allah'ın Sevgili Kulu(ibretlik) İslami Kıssalar & Hikayeler 2 Ekim 2008
İslam dininde Allah inancı nedir kısaca Dini Sorular ve Cevaplar 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş