Allah'ın sevdiği dört kelime

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda DilzaR tarafından 7 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Allah'ın sevdiği dört kelime konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  En üstün zikir: La ilahe ill[​IMG]’tır
  Rasulullah Sall[​IMG]u Aleyhi Ve Sellem buyurdu ki:

  Allah’ın en sevdiği dört söz şunlardır: Subhan[​IMG], Elhamdulillah, La ilahe ill[​IMG] ve Allahu ekber. Hangisiyle başlasan sakınca yok.”[1]  Yine buyurmuştur ki:
  Muhakkak ki benim Subhan[​IMG], Elhamdulillah, La ilahe ill[​IMG] ve Allahu ekber demem, benim için üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha sevimlidir.”[2]

  Sübhan[​IMG]: Yani; Allah’ı takdis ve tenzih etmektir. Tesbih, takdisi gerektirir. Tenzih; Allah Teala’yı ona layık olmayan her şeyden, ortaktan, çocuk ve eş edinmekten, mutlak olarak sonradan olma her şeyden berî bilmektir. Bu Allah Teala’dan başkası için uygun olmayan yüce bir zikirdir.

  Elhamdulillah: Hamd’in anlamı kemaliyle övgüdür. Allah Subhanehu hamdin tamamına müstehaktır. En güzel isimler ve yüce sıfatlar O’nundur. Rasulullah Sall[​IMG]u Aleyhi Ve Sellem buyurmuştur ki:
  Allah Teala bir kuluna nimet verir de kul “elhamdulillah” derse mutlaka bu aldığı şeyden daha üstünü ona verilir.”[3] İbn Abbas Radıy[​IMG]u anhuma dedi ki: “Elhamdulillah sözü; Allah’ın nimetini, hidayetini ve yaratmasını ikrar ederek şükretmek demektir.” Rasulullah Sall[​IMG]u Aleyhi Ve Sellem:
  Duaların en üstünü Elhamdulillah sözüdür”[4] buyurmuştur.
  Yine Rasulullah Sall[​IMG]u Aleyhi Ve Sellem şöyle buyurmuştur: “
  Elhamdulillah mizanı doldurur, Sübhan[​IMG] ve Elhamdulillah sözleri göklerle ve yer arasını doldurur.”[5] Denildi ki: “Şayet bu ikisinin sevabının değerine cisim takdir edilse, göklerle yer arasını doldurur. Bu ikisinin faziletinin büyüklüğünün sebebi, “Subhan[​IMG]” sözünün Allah Teala’yı tenzihi ve “Elhamdulillah” sözünün de Allah Teala’ya muhtaçlığı ifade etmesidir.

  La ilahe ill[​IMG]: Yani hakkıyla mabud olan yalnız Allah’tır. Bu, tevhid kelimesi, İslamın ilk şartı ve zikirlerin en üstünüdür. Rasulullah Sall[​IMG]u Aleyhi Ve Sellem şöyle buyurmuştur:
  En üstün zikir: La ilahe ill[​IMG]’tır.”[6] Denildi ki: bu kelimede iki özellik vardır. Birincisi: bütün harfleri ecveftir. Yani söylenirken çıkış yerleri karındandır. Harflerinden hiçbiri be, fe, mim gibi mahreci dudak olan şefehî harflerden değildir. Bu da bunun ağızdan değil, ihlâs ile kalpten söylenmesine işarettir. İkincisi: Bütün harfleri noktasız harflerdir. Bu da Allah Teala’dan başka bütün mabudlardan tecerrüde işarettir.
  Bu kelime nefiy ve ispattan ibarettir. “La ilahe” sözü Allah Teala’dan başkasından ulûhiyeti nefyetmek, “İll[​IMG]” sözü de Allah Azze ve Celle’nin ulûhiyetini ispat etmektir. Bu cümle, Allah Subhanehu dışında ibadet edilen her şeyi reddetmeyi ve zatıyla ibadete layık olanın sadece Allah olduğunu ispat etmeyi ifade eder. Bu yüzden bunu söyleyen kimsenin, söylediğinin gereği olarak fiilen reddetmesi ve Allah Azze ve Celle’nin hakkını söz ile ispat ettiği gibi fiili ile de ispat etmesi gerekir. Zira amaç dil ile söylemek değil, bilakis bu mübarek kelimenin kapsadığı manayı gerçekleştirmektir.
  Bu kelimenin Müslümanların şuurunda bariz bir yeri vardır. Kul, bununla yaratıcısı Tebarek ve Teala’ya kulluğa layık hale gelir. Boyun eğiş ve Allah Azze ve Celle’yi yücelterek ikrar eder, nefsi bu kelime ile parlaklaşır, yaratıcısı Subhanehu ve Teala’ya bu kelimeyle bağlanır, kişi İslam’ını bununla ilan eder, âlemlerin rabbi olan Allah’a inanmaları bununla belirtilir, emrine itaat edenler, Allah’ın sağlam ipine sarılanlar, Allah’a itimad edenler ve işlerini Allah’a havale edenler bu kelimeyle ayrılır.

  Allahu ekber: Yani; Allah Azze ve Celle’nin her şeyden büyük olduğunu söylemektir. Arap dilinde tazim ve yüceltme anlamında en son sınırdaki kelimenin Allahu ekber sözü olduğu söylenmiştir. Yani sıfat olarak her şeyden büyüktür. Şair der ki:
  “Allah’ı her şeyden büyük ve ordularını en çok gördüm.”
  Peygamber Sall[​IMG]u Aleyhi Ve Sellem namaza başlarken “
  Allahu ekber” derdi. Ömer b. el-Hattab Radıy[​IMG]u anh der ki: “Kulun Allahu ekber” demesi dünya ve içindekilerden hayırlıdır.”


  Müslim; Kitabu’l-Edeb

  Müslim; Kitabu’z-Zikr.

  Sahihu Süneni İbn Mace (3067)

  Sahihu Süneni’t-Tirmizi (2694)

  Müslim; Kitabu’t-Tahare.

  Sahihu Süneni’t-Tirmizi (2694)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Allah'ın sevdiği dört Forum Tarih
Allah'ın Sevdiği Dört Kelime Dini Sohbetler Dini Forum 20 Eylül 2008
Allah'ın yarattıklarını sevdiğini gösteren örnekler nelerdir kısaca Dini Sohbetler Dini Forum 18 Mart 2014
Allah'ın en sevdiği dua Dualarımız Dua paylaşımları 22 Mayıs 2011
Allah'ın en sevdiği dua Dualarımız Dua paylaşımları 18 Mayıs 2011
Allah'ın zati ve subuti sıfatlarının kainata tecellisi açıklaması Dini Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş