Allahın sıfatları ile ilgili hadisler - Allahın sıfatlarıyla ilgili hadisler

'Sünnetler & Hadisler' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Allahın sıfatları ile ilgili hadisler - Allahın sıfatlarıyla ilgili hadisler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Allahın sıfatları ile ilgili hadisler

  Resulullah (sav) aramızda ayağa kalkıp şu beş cümleyi söyledi: "Allah Teala Hazretleri uyumaz, zaten O'na uyku da yakışmaz. Kıstı (tartıyı, rızkı) indirir ve kaldırır. Geceleyin yapılan amel, gündüzleyin yapılandan önce; gündüzleyin yapılan amel de geceleyin yapılan amelden önce Allah'a yükseltilir. O'nun hicabı nurdur. Eğer o perdeyi açacak olsa, vechinin sübuhatı, başarının ihata ettiği bütün mahlukatını yakardı."

  Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden biri kardeşiyle dövüşünce yüze vurmaktan sakınsın." (Müslim'in rivayetinde şu ziyade var: "...Zira Allah Adem'i kendi suretinde yaratmıştır.")

  Resulullah (sav) şu duayı çok yapardı: "Ey kalbleri çeviren Allahım! Kalbimi dinin üzerine sabit kıl!" Ben (bir gün kendisine): "Ey Allah'ın resulü! Biz sana ve senin getirdiklerine inandık. Sen bizim hakkımızda korkuyor musun?" dedim. Bana şöyle cevap verdi: "Evet! Kalpler, Rahman'ın iki parmağı arasındadır. Onları istediği gibi çevirir."

  Resulullah (sav)'ı şu ayetleri okurken işittim. (Mealen): "Hiç şüphesiz Allah size, emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah işitir ve görür" (Nisa 58). Bu sırada Resulullah (sav)'ın baş parmağını kulağına, onu takib eden (şehadet) parmağına da gözünün üzerine koyduğunu gördüm.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Allahın sıfatları ilgili Forum Tarih
Allahın zati sıfatları nedir Dini Sohbetler Dini Forum 9 Aralık 2011
Allahın sıfatları kaç tanedir Dini Sohbetler Dini Forum 9 Aralık 2011
Allahın Sıfatları Nelerdir? Zati (Selbi) ve Subuti Sıfatlar Nelerdir? Dini Terimler Sözlüğü 20 Ağustos 2011
Allahın Sıfatları Kaça Ayrılır Dini Sorular ve Cevaplar 17 Mayıs 2011
Depresyon Melankoli, Ruhsal Sıkıntı, İç Darlığı, Allahın El-Kâbid, El-Bâsit İsimleri Dini Sohbetler Dini Forum 22 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş