Alkol kullanımı kromozom hasarına yol açıyor

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Alkol kullanımı kromozom hasarına yol açıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alkol kullanımı kromozom hasarına yol açıyor

  İleri derecede alkol kullanımının kromozom hasarına yol açtığı, kanser riskini artırıp, cinsel işlevle ilgili sorunların yanı sıra aşırı şişmanlık, bellek kaybı ve psikolojik bozukluklara neden olduğu bildirildi.

  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Demirhan, alkol tüketimi ve bağımlılığının, uyuşturucu kullanımının temel nedeni olduğunu söyledi.

  Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, yaygın alkol tüketiminin Avrupa toplumlarını tehdit eder boyutlara ulaştığını belirten Prof. Demirhan, Avrupa'da her yıl yaklaşık 600 bin kişinin alkol tüketiminin neden olduğu hastalıklar ve yaralanmalar sonucu hayatını kaybettiğini belirtti.

  Demirhan, İngiltere'de yapılan bir araştırmada 14 yaşındaki gençlerin yüzde 72'sinin alkol kullandığının ortaya çıktığını, Türkiye'de ise alkol tüketiminin, diğer bazı ülkeler ile karşılaştırıldığında daha düşük olmakla birlikte önemli boyutlara ulaştığını kaydetti. Demirhan, şöyle konuştu:

  "Dünya Sağlık Örgütü'nün araştırmasına göre, Türkiye'de 4 milyon alkolik, 13 milyon da alkole meyilli kişi bulunuyor. Türkiye'de 1970 yılında kişi başına düşen alkol tüketimi 1.5 litre iken, bu rakam 1980 yılında 6 litre, 1995 yılında ise 15 litreye, günümüzde ise 20 litreye ulaştı."

  Demirhan, erkekler üzerinde yapılan çalışmalarda, kronik alkoliklerde kromozomal bozukluk riskinin normal popülasyona nazaran daha yüksek olduğunun görüldüğünü söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alkol kullanımı kromozom Forum Tarih
Uyuşturucu Madde Kullanımı (Alkol ve Madde Bağımlılığı) Genel Sağlık 27 Ocak 2010
Yetişkinlerde Alkol Kullanimi Genel Sağlık 24 Ocak 2009
Sigara ve alkol kullanımı kemiklere zararlı Genel Sağlık 24 Ocak 2009
Alkollü içki içen ve uyuşturucu kullanan kendine ve çevresine ne gibi zarar verir Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Sigara ve alkolün hamileliğe zararları nelerdir? Gebelik ve Annelik 27 Aralık 2015

Bu Sayfayı Paylaş