Alkol bilinçte bozukluğa neden oluyor

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 6 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Alkol bilinçte bozukluğa neden oluyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alkol bilinçte bozukluğa neden oluyor

  Kısırlıktan kansere kas güçsüzlüğünden cinsel iktidarsızlığa kadar pek çok hastalık alkole bağlıdır. Alkolün yol açtığı "deliryum tremens" tablosu alkolü bıraktıktan sonra gelişir ve ve hemen önlem alınmazsa bunama gelişebilir.
  [​IMG]
  Deliryum tremens diye bir tablo vardır. Başlıca klinik özelliği saatler ya da günler içinde gelişen ve gün içinde dalgalanmalar gösteren bilinç bozukluğudur. Bilinç bozukluğu çevrede olan bitenin farkında olma düzeyinin azalması şeklinde görülür. Hasta gün içinde açılıp kapanmalar gösterebilir. Eğer alkolü bıraktıktan sonra bu tablo gelişir ve hemen önlem alınıp B1 vitamini takviye edilmezse bunama gelişebilir. Bu geri dönüşümsüz bunama tablosuna "Wernicke- Korsakoff Sendromu" denir.

  Alkolün sürücülük becerileri üzerinde etkileri nedir?

  Bilimsel araştırmalar alkolün hiçbir seviyesinin sürücülük için güvenli olmadığını göstermektedir. Bütün ülkeler yasal alkol limitini belirlerken konuyu tıbbi psikolojik ve sosyal yönüyle değerlendirerek bir karara varmakta belli bir riski kabul ederek bu limitleri belirlemektedirler. Alkolün etkileri açısından yaş cinsiyet sürücülük deneyimi gibi bazı faktörlere bağlı olarak bireyler arasında farklılıklar görülmekteyse de bunlar güvenli sürücülüğü garantileyecek kadar büyük farklar olmadığı gibi tartışmalı sonuçlar olarak değerlendirilmektedirler. Bununla birlikte genel olarak araştırmalar 0.2 promil düzeyinden itibaren alkol düzeyi arttıkça sürücülük üzerinde olumsuz etkilerinin de arttığı yönünde birleşmektedir. Bu sınır kimi ülkeler tarafından kabul edilmiş bulunmaktadır.
   

Bu Sayfayı Paylaş