Aliveren Köyü Acıpayam Denizli

'Denizli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 6 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aliveren Köyü Acıpayam Denizli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aliveren Köyü Acıpayam Bilgileri - Aliveren Köyü Hakkında -Aliveren Köyü Tanıtımı -Aliveren Köyü Resimleri  İlçe: ACIPAYAM - İl: DENİZLİ

  Köy Muhtarı: H.Hüseyin KUŞ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:

  0 (258) 549 1023
  Cep Telefonu:

  0535 219 5964

  Demografik Bilgiler:
  Nüfusu:

  2000/911

  1997/852
  İle Uzaklığı:

  90 km
  İlçeye Uzaklığı:

  32 km
  Rakım:

  1385 m

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Sağlık Evi
  Var / Faal
  Sağlık Ocağı
  Yok
  İlköğretim Okulu
  Var / Faal
  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Yok
  Su Şebekesi
  Var
  Kanalizasyon
  Yok

  Aliveren; Denizli'ye 90 km uzaklıkta yer alan, Acıpayam ilçesine bağlı, Denizli-Çameli yolu üzerinde, Acıpayam ilçesine 30 km, Çameli'ye 20 km uzaklıkta, kirazlarıyla tanınmış bir köydür. 1650 m yüksekliğindeki Tepsilli dağı eteklerinde kurulu köyümüz; doğusunda Çamköy, batısında Güzelyurt ve Eskiköy, güneyinde Kınıkyeri köyü, kuzey batısında Kuzören ve güzeyinde Darıveren ve Dedebağ kasabaları ile çevrilidir.

  Kirazlarının en önemli özelliği, içerisindeki su ve tat oranının diğer kiraz çeşitlerine göre daha fazla oluşudur.Kirazlar, dalından koparılıp yendiği takdirde tadına doyum olmaz. Kirazlar, Haziran ayının ilk haftasında pazara sunulmaya başlar ve Temmuz ortalarına kadar devam eder. Kirazlar bu süre içerisinde, çeşitlilik arz eder. Pazara ilk önce sunulan kiraz ile son sunulan kiraz tür olarak farklıdır.

  COĞRAFYA

  Yüksekliği 1650 m olan Tepsilli dağı eteklerindeki köy, engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Köydeki tarlalar, yüzölçümü olarak çok küçük olup seki şeklinde sıralanmaktadır. Köy, iki cepheden ormanlık bir alan ile çevrilidir. Orman köylerinin tüm özelliklerine sahiptir. Arazinin engebeli olmasından dolayı, düz alan bulmak oldukça zordur.

  İKLİM ÖZELLİĞİ:

  Köyün iklimi, bölge itibariyle karasal iklime daha yakındır. Çevrenin ormanlık olması dolayısıyla köy bol yağış alır. Kışları oldukça uzun sürer. Kışın bol bol kar yağışı görülür.

  Don tehlikesi yüzünden, ekim çok erkekn yapılır ve ekim ayı içerisinde ekim işleri tamamlanır. Yazları, genellikle, serin geçer. Bazen çok sıcak geçtiği de olur.

  KÖYDEKİ ÇEŞMELER :

  Köyün içme suyu şebekesi vardır. Suyu yayla suyu olup oldukça temiz ve kireçsizdir. Ayrıca her mahallede bir kaynak suyu vardır. Çalmığar (çalılıpınar), Cırıkmığarı ve Şeytanderesi Çeşmeleri köydeki en güzel piknik yerleri arasında yer almaktadır. Bu çeşmeler, köyün yerleşim bölgesi dışındadır.

  NÜFUS DURUMU


  Aliveren Köyü'nün nüfusu her gün artan, dışarıya göç vermeyen bir yapıya sahiptir. Köy, 350 hane olup 1150 nüfusa sahiptir. köy halkının birçoğunun, geçimini dışarıdan temin etmesine rağmen, köyden göçün olmaması memnun edici bir durumdur. Köyde gençlerin sayısı daha fazladır.

  Aileler, ortalama olarak dört çocuk sahibidirler. Çocuklar, çocukluklarını yaşama imkanından uzaktır. Çünkü aileler, çocuklarını eve gelir getiren bir eleman olarak görürler. Bu sebeple, birçokları çocuklarını okutmak istemezler. Okuyan çocuklar ise kendi alanlarında oldukça başarılıdırlar.

  KÖYÜMÜZDE EĞİTİM VE ÖĞRETİM

  Köyde, ilkokul 1946 yılında yapılmıştır. Okul binası, oldukça eskimiş durumdadır. Halen 8 öğretmeni bulunan ilkokulda 140 öğrenci eğitim ve öğretim görmektedir. Köyümüze bu yıl yeni bir Okul Binası inşa edilmektedir. 1998-99 Eğitim ve öğretim yılına yetiştirilmeye çalışılmaktadır. İlköğretim binası şeklinde inşa edilen okulda yedi derslik bulunmaktadır.

  Konu ile ilgili olarak bilgilerine başvurduğumuz ve bu sitedeki bilgilerin birçoğunu da derleyip hazırlayan, Aliveren Köyü İlköğretim Okulu Müdürü Süleyman KAYA, bize şu bilgileri verdi: "İlkokuldan sonra, yeni tanımlamayla ilköğretimden sonra, köyde, okuyanın çok az olması üzüntü verici bir durumdur. Bugüne kadar, köyden 2 doktor, 2 makine mühendisi, 1 elektrik mühendisi, 1 mimar-mühendis, 2 hukukçu, 3 din görevlisi ve 7 öğretmen yetişmiştir." dedi.

  KÖYÜMÜZDE DiNî HAYAT


  Aliveren Köyü'nde 3 tane camii vardır. Bu camiler; Muradiye, Merkez Camii ve Eski Camii'dir. Köy halkımız dini duygularına oldukça bağlıdır. Ölen bir kişinin yemekli ve mevlütlü duası yapılır. Ayrıca köydeki mahalleler, kendi aralarında birleşerek yemekle mevlütlü dualar düzenlerler. Garipler ve Kazan Mahalleleri dualarını Muradiye Cammii'nde yapar. Keşler, Daşdibi ve Yeni Mahalleleri de dualarını Merkez Cammii'nde yaparlar. Belen ve Gedik Mahalleleri ise dualarını Belen Mescidi'nde ; Dedeler, Araplar ve Aykırı Mahalleleri de yemekli dualarını Eski Cami'de yapar.

  Yapılan dualara tüm köylüler ve misafirler davet edilir. Köy halkımız, bü tür faaliyetlerde birlerine yakın bir dayanışma içerisindedirler.

  ALİVEREN KÖYÜ'NDE DÜĞÜNLER:

  Köyümüz Aliveren'de düğünler 3 gün sürer. Cuma akşamı başlar, pazar öğleden sonra ikindi ezanına yakın bir zamana kadar devam eder. Birinci gün genellikle düğün hazırlıkları yapılır; ekmek , un, yemek vs. İkinci gün ise, damat, gelen misafirleri karşılar. Bu arada damada takılar takılır ve düğün sahibine "oku annacı" verilir. İkinci günü akşamı kız evinde kına gecesi yapılır. Üçüncü gün öğle namazından sonra damat, sağdıçla beraber köyün meydanında köylünün karşısında durur. Bu, aynı zamanda "Ey köy halkı, şahit olun ki ben evleniyorum." anlamına da gelmektedir tabii. Burada dualar okunur. Yakınları takı merasimine katılır. Daha sonra topluca düğün evine yemek yemeye gidilir. Buradan da kız evine gidilir, gelin ata ya da arabaya bindirilerek gezdirilir ve damadın evine getirilir. Düğün böylece üçüncü günü akşamı sona ermiş olur.

  Düğünlerin bazıları ilahilerle bazıları da davul zurna ile yapılır. Bunda kimse birbirine zorlamada bulunmaz. Kız evi ile damat evi arasında yapılan görüşmelerle düğünün nasıl yapılacağına karar verilir  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aliveren Köyü Acıpayam Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş