Aliseydi Köyü Mustafakemalpaşa Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aliseydi Köyü Mustafakemalpaşa Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mustafakemalpaşa Aliseydi Köyü Bilgileri -Aliseydi Köyü Hakkında -AliseydiKöyü Tanıtımı - Aliseydi Köyü Resimleri  Aliseydi, Bursa Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MUSTAFAKEMALPAŞA

  İl: BURSA

  İle Uzaklığı:95km

  İlçeye Uzaklığı:10km

  Rakım:m

  Nüfus:

  2000:340
  1997:349

  Tarihi

  1877-1878 Osmanlı - Rus Savaşı'ndan sonra Bulgaristan'dan gelen göçmenler tarafından kurulmuştur. Köy adını; hemen köyün girişinde olan mezarlıktaki bir türbeden almaktadır. Bu türbede Köye ilk gelen kişi olduğuna inanılan Seyit Ali adındaki kişiye ait bir mezar vardır. Mezarlığın hemen arkasında yer alan meşe korusu piknik için ideal bir yer olmasına rağmen gerekli tanıtım yapılmadığı (köyde genellikle ihtiyarların kalması ve pikniğe geleceklerden rahatsızlık duyulması düşüncesi hakim olduğundan) için gerekli ilgiyi görmemektedir. 1907 Salnamesi'nde köyün 81 hane olduğu kaydedilmiştir. Köyün bulunduğu yerleşkenin göçmenler tarafından iskan tarihi 1800'lü yıllara rastlamaktadır. Köy camiinin yapım tarihi 1885'tir. Ayrıca köyün içinde bulunan 3 adet tarihi meşe köyün sembolüdür. Bunlardan birisi gövdesinin içinde bulunan arıların balları nedeniyle kurumuştur. Ayrıca köyün Ayaz Köy yolu üzerinde 2 adet meşe ağacı bulunmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri son yıllarda özelliğini kaybetmiştir.Özellikle evlenme düğünlerinde gelin alıcı esnasında yapılan yastık kapma yarışı hala unutulmamaktadır.İnsanların maddi imkânlarının azalması, gençlerin göç etmesi, arazilerin miras yoluyla küçülerek gelir seviyesinin düşmesi eski gelenek ve göreneklerimizi unutturmuştur.

  Coğrafya

  Bursa iline 95 Km., Mustafakemalpaşa ilçesine 10 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara İklimi etkisi içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.150 büyükbaş ve 500 küçükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır. Sulu tarıma geçildikten sonra tütün ekimi sona ermiştir.Hayvancılık geçmişte yaz mevsiminde mera hayvancılığı şeklinde iken şimdi tamamen kapalı sistem ahır hayvancığına geçmiştir.Koyun geçmişte oldukça yaygındı.Fakat koyundan elde edilen yün ve sütün maddi getirisinin az olması, meraların erken kuruması küçükbaş hayvancılığın(koyun yerini büyükbaş hayvan(inek) yetiştiriciliğine bırakmıştır.Tarım ürünü olarak buğday, ayçiçeği, soğan, nohut, sulu alanda ise domates, biber, mısır, pancar gibi ürünler ekilmektedir.Ayrıca son yıllarda zeytin ekimi oldukça yaygındır.Bunun yanında birçok meyve türü yetiştirilmesine uygundur.Köyün Kadirçeşme Köyü sınırında bulunan Linyit kömürü bir zamanlar 1990'lı yıllarda birkaç yıl çalışmıştır.Fakat yeraltından aşırı su gelmesi işletmecinin kar marjını düşürdüğü için olsa gerek şu anda maden ocağının olduğu yerde en derin yeri 7-8 metre olan su madeni gölet haline getirmiştir.Yaz mevsiminde çevrede bulunan mermer ocakları tankerle su ihtiyacını buradan karşılamaktadır.Ayrıca çevredeki tarla sahipleri de ürünleri sulamak için buradan yararlanmaktadır.Bunun yanında amatörce yapılabilecek balıkçılık için yıllar önce bu işe meraklı kişiler tarafından bu tektonik gölet suyuna balık bırakılmıştır.
  Muhtarlık [değiştir]

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :Bilgi Yok

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu binası vardır ancak kullanılmamaktadır.Öğrenciler taşımalı sistemle 5 KM. ilerideki Demireli İ.Ö.O.dan yararlanılmaktadır.Eğitime gerekli önem verilmemektedir.Lise mezunu sayısı azdır.Üniversitelerin 2 yıllık Yüksek Okulu mezunu olan birkaç kişi de fabrikalarda çalışmaktadır.Okuyup belli bir mevkiye gelen kişiler : Emekli Albay Kemal ENGİNSEL, Öğretmen Muammer BUĞUR (Öldü), Öğretmen Özcan HÜNER (M.KEMALPAŞA Tepecik İ.Ö.O.Müdürü), Öğretim Görevlisi Erol OĞUR (Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi), (Fatma AVCU)Lise dörtte okumaktadır .Bunlar ilkokulu köyde okumuştur.Halen Üniversitede okuyan Ali KAPUDAN vardır.Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Özellikle yaz aylarında aşırı su sıkıntısı çekilmektedir.Köyün gelir düzeyinin az olması nedeniyle hemen köyün altında 200 mt.yakınında bulunan 2 adet çeşmenin suyu boşa akmaktadır.Bu suların getirilmesi, depolanması ve dağıtılması için gerekli maddi kaynağın köy bütçesinden karşılanmasının mümkün olmaması nedeniyle susuzluk yaşanmaktadır.

  PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İnternette bulunmaktadır.

  Köy Yönetimi

  Köyün doğal üyeleri sayılan Yaşlılar Heyeti ve Muhtar Ahmet SOYER, heyet üyeleri Sedat AVCI, Remzi DOĞRUK, Fazlı YILDIRIM ve Tunay ADIKTI'dır. Köy Konağı'nın bulunduğu Aliseydi Köyü'nde konağın altında köy kahvehanesi ve yanında camii bulunmaktadır. Bu meydanın hemen yanında bir bakkal ve demirci bulunmaktadır

  Köyde uygulanacak Projeler

  Köyün yakınlarından geçmesi planlanan İstanbul-Bursa-İzmir otoban projesinin uygulanması halinde köyün yalnızca 500 metre uzağından geçecek olması köyün eko-jeopolitik konumunda iyileştirmeler sağlanmasını hayata geçirecek somut bir vizyon sunmaktadır. Aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili ve Tarım Komisyonu üyesi Ali KOYUNCU tarafından ele alınıp Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nca onaylanan bir diğer projeye göre Aliseydi Köyü'nün de içinde bulunduğu Mustafakemalpaşa ve Karacabey'den bazı köylerin de iştirak edeceği bir Toprak Reformu uygulamaya konulmuştur. 3083 Sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanunu'nun 3. maddesine dahil olan Aliseydi Köyü bu projeyle tarım alanlarında verimin artması ve süregelen göçün tersine çevrilmesi için önemli bir enstrümana sahip olacaktır...

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aliseydi Köyü Mustafakemalpaşa Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş