Alim Şerif Onaran Kimdir - Alim Şerif Onaran Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Alim Şerif Onaran Kimdir - Alim Şerif Onaran Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alim Şerif Onaran Kimdir - Alim Şerif Onaran Resimleri - Alim Şerif Onaran Biyografisi - Alim Şerif Onaran Hakkında
  Alim Şerif Onaran (d. 1924 Kula Manisa - ö. 11 Ağustos 2000, İstanbul), Türk sinema kuramcısı, yazar, akademisyen ve hukukçu. Türkiye'nin ilk sinema profesörü olma ünvanına da sahipti Türkiye'de sinemanın okullaşmasında öncü rol oynadı.

  Biyografisi

  1924 yılında Manisa'nın Kula ilçesinde dünyaya gelen Alim Şerif Onaran, ilk ve orta öğrenimini İzmir'de tamamladıktan sonra yüksek öğrenimine o zamanki adı Mülkiye olan Ankara Siyasal Bilgiler Okulu'nda devam etti. Buradan 1946 yılında mezun olduktan sonra İçişleri Bakanlığı'nda çalışmaya başladı. 1946 ile 1973 yılları arasında bakanlığın merkez ve taşra kuruluşlarında birçok görev aldı. Bir ara Emniyet Teşkilatı'nda görev aldı ve uzun yıllar boyunca birçok kademelerde çalıştı. Bu teşkilatta bulunduğu görevlerden bir tanesi de "sansür kurulu" ydu.

  1965'te "Sinematografik Hürriyet" adlı teziyle hukuk doktoru, 1973'te "Muhsin Ertuğrul'un Sineması" adlı teziyle sinema tarihi doçenti, 1978'de "Lütfi Ömer Akad'ın Sineması" adlı eseriyle de profesör oldu.[1] Türkiye'nin ilk sinema profesörü olma ünvanını da kazandı. Her üç tezi de daha sonra kitap olarak basıldı.

  1970'li yıllarda İstanbul Radyosu'nda 9 ay süreyle "Türk Sineması Konuşuyor" adlı haftalık bir kültür programı hazırladı. Bu programın metinleri 1980'lerde güncelleştirilerek kitap haline getirildi ve "Türk Sineması" adıyla 2 cilt olarak yayımlandı.[3]

  Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde, Basın Yayın Yüksek Okulu'nda dersler verdi. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü'nü kurdu. Kurduğu bu fakültede 1976 -1981 yılları arasında "Sinema Tarihi" dersleri verdi. Bu ders notları da daha sonra kitap haline getirildi. 1983 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümü'ne misafir öğretim üyesi olarak davet edildi. Daha sonra kadrolu profesör olarak burada kaldı. Ayrıca İstanbul Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi'nde de sinema kuramları, kamuoyu ve kitle kültürleri konusunda dersler verdi.

  1988 yılında üniversiden de emekli olan Profesör Alim Şerif Onaran, 11 Ağustos 2000 tarihindeki ölümüne kadar İstanbul Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümü'nde sözleşmeli olarak öğretim üyeliği görevini sürdürmekteydi. Ölümünden önce 5 bine yakın kitabını 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Narlıdere'deki binasında adını taşıyan kütüphaneye bağışladı.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alim Şerif Onaran Forum Tarih
Hayalimdeki ev kompozisyon örneği Makaleler-Denemeler 7 Aralık 2016
Alim Unutmuş Kalem Unutmamış Konulu Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 11 Temmuz 2014
Başarıda Zeka mı çalımak mı önemli münazara kısa Eğitim Bilgileri 6 Haziran 2014
1929 dünya ekonomik bunalımına benzer durumlar yaşanıyor mu? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Hayalimdeki Toplum İle İlgili Kompozisyon Makaleler-Denemeler 2 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş