Aliköse Köyü Tuzluca Iğdır

'Iğdır Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aliköse Köyü Tuzluca Iğdır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tuzluca Aliköse Köyü Bilgileri - Aliköse Köyü Hakkında - Aliköse Köyü Tanıtımı - Aliköse Köyü Resimleri  Aliköse ,Iğdır Tuzluca ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: TUZLUCA

  İl:IĞDIR

  İle Uzaklığı:62 km

  İlçeye Uzaklığı:26 km

  Rakım:1860 m

  Nüfus:

  2000: 179
  1997: 188

  Tarihi

  Yöre halkı tarafından Alköse olarak bilinir. Kutsallık anlami veren "Al" sözü ile Köse adından oluşmuştur.

  Kültür

  Iğdır havalisinde, Nevruz öncesi kış gecelerinde bir köse oyunu yapılmaktadir. Kosa veya kosalar, özel süslenmiş olarak, geceleri evleri dolaşıp oyunlar çikarırlar. Kosa, oynadığı sirada, aniden düşüp cansız kalır. Ev sahibi hediyesini verince ayılıp neseyle yeniden oynamaya baslar. Kosaların oyun sırasinda çikardığı sesler, kıyafeti ve oyunları, Eski Türkler'in, bugün de, Altay ve Yakut Türkleri'nin ayinlerinde yaptıkları gelenekleri ile benzerdir. Önemli bir benzerlik de, Kiyafetiyle oynarken aniden yere düşüp bayılmasıdır. Samanlar da, ayin sırasında düsüp bayilir. Bunun anlami, ruhun vücudu terkedip, gökyüzüne yükselip Tanrı'dan yardım dilenmesidir. İslâmiyetin kabul edilmesinden sonra, iptidai bu inançlar kutsallığını yitirmiş ve gelenekler terk edilmeyip, eğlence şekline dönüserek devam ederek günümüze kadar gelmiştir.


  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. tavukçuluk yapilir

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: TACETTİN AKGÜN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesivardır kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi yoktur ama Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır o da faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş