Alifakılı Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alifakılı Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sarıkaya Alifakılı Köyü - Alifakılı Köyü Hakkında - Alifakılı Köyü Tanıtımı - Alifakılı Köyü Resimleri
  Alifakılı, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyümüz Yozgat'a 96 km. mesafede Sarıkaya İlçesi'ne bağlıdır. Tipik bir Orta Anadolu kırsalı durumundadır. Sarıkaya-Çayıralan karayoluna 3 km. mesafede bulunur. Güneyinde Babayağmur Kasabası, kuzeyinde Baraklı Köyü, doğusunda Konuklar(Ürneç) ve Menteşe, batısında da Boyalık köyü vardır. Kurak iklimi ile kuru tarım yapılır. Daha önceki yılarda kısmen hayvancılık görülürdü ancak, Anadolu'nun birçok köyü gibi göç vermesi hem nüfüsu azaltmış hemde hayvancılığı bitme noktasına getirmiştir.
  1980 li yıllardan itibaren demografik yapıda çok ciddi yaşlanma olmuştur. Bunun nedeni gençleri eğitim ve iş gerekçesiyle çeşitli şehirlere göç etmeleri yüzünden karşılaşılan bir durumdur.
  Üniversitelileşme oranı oldukça yüksek olan köyümüz maalesef bu potansiyelini yeterince değerlendirememiştir. Yetişmiş kalifiye köylüler bu özelliklerini köyleri yararına pek kullanmamıştır.

  Coğrafya

  Yozgat iline 96 km, Sarıkaya ilçesine 18 km uzaklıktadır. En yakın komşu köyler Boyalık,Karahallı,Babayağmur,Konuklar ve Baraklı köyü

  Altyapı bilgileri

  Sağlık Evi Yok
  Sağlık Ocağı Yok

  İlköğretim Okulu Var / Faal Değil
  Taşımalı Eğitim Yapılıyor

  PTT Şubesi Yok
  PTT Acentası Yok

  Su Şebekesi Var
  Kanalizasyon Yok  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş