Alifakı Köyü Kırkağaç Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alifakı Köyü Kırkağaç Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  alifakı köyü bilgileri - alifakı köyü tanıtım - alifakı köyü resimleri  Alifakı, Manisa ilinin Kırkağaç ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün kurucusu olan Ali isminde bir fakihten yani din bilgininden dolayı bu ismi aldığı düşünülmektedir.Ayrıca Alinin bir kardeşi olduğu onun da fakih olduğu ve bir çeşme yaptığı düşünülmektedir.Çeşmenin adı da Hasan Fakih çeşmesidir.
  Kültür

  Kurufasulye pilav ayrıca düğünlerde yapılan keşkek,nohut ve et yemekleri vardır. Gelenek ve göreneklerine bağlı bir köydür; düğünlerimiz cuma akşamları kına gecesi ile başlar cumartesi öğlen bayanlara nişan dediğimiz eğlence yapılır, pazar günü öğlen namazı sırasında mevlüt okutulur. Mevlütten sonra oğlan evinde yemek yenilir yemekten sonra sini dediğimiz köyün içinde bir nevi düğün sahibine yardımda diyebileceğimiz dolaşma yapılır. İkindi namazından sonra kız evine gidilerek gelin alınır, gelin köyün içinde dolaştırılarak oğlan evine gelinir.
  Coğrafya

  Manisa iline 70 km, Kırkağaç ilçesine 27 km uzaklıktadır. köyümüz izmir istanbul yolu üzerine yakındır akhisar ilçesine yaklaşık olarak 25 km dir.ulaşım sorunu yoktur
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 956
  1997 952
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyümüzde çok kaliteli birinci sınıf tütün yetişmektedir bunun yanında zeytin kavun yetiştirilir. Ayrıca yaklaşık olarak iki üç senedir kaliteli kiraz yetiştirilmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyün içi her tarafı parke taşlarla döşelidir elektrik ve sabit telefon vardır. koyde yazları pıknık yapılabılecek yerler mevcuttur koy halkını her yıl duzenlı olrak yaptıgı geleneksel yemeklerı olur cevre halkınında katksı bulnur her sene Ekim ayında köy hayrı yapılır ayrıca köyümüzün üç tane bakkal dükkânı vardır aradığınız herşeyi bulabilirsiniz üç tane kahvehanesi vardır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alifakı Köyü Kırkağaç Forum Tarih
Alifakılı Köyü Hakkında Bilgi Şefaatli Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Alifakılı Köyü Hakkında Bilgi Sarıkaya Yozgat Yozgat Tanıtımı 5 Haziran 2010
Balıfakı Köyü Erfelek Sinop Sinop Tanıtımı 11 Mayıs 2010
Alifakı Köyü Tarsus Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Alifakı İlköğretim Okulu Bilgileri Kırkağaç Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 26 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş