Alidemirci Köyü Hakkında Bilgi Çayıralan Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alidemirci Köyü Hakkında Bilgi Çayıralan Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çayıralan Alidemirci Köyü - Alidemirci Köyü Hakkında - Alidemirci Köyü Tanıtımı - Alidemirci Köyü Resimleri




  Alidemirci, Yozgat ilinin Çayıralan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Alidemirci köyü, köyün tepesinde bir yer olan ve anlatıldığına göre yıldırım düşmesi sonucu açılan bir su kaynağı olan BAŞPINAR mevkiinde yapılanmaya başlamıştır. İlk zamanlar bir kaç haneden ibaret olan yerleşim yeri daha sonra aşağı mahalle ve diğer mevkilere doğru açılarak köy haline gelmiştir. Köy ismini başpınar mevkiinde demircilik yapan ve mevkiye ilk yerleşen Demirci Ali'den almış ve Alidemirci Köyü diye anılmış, sonrasında adlandırılmıştır.

  Köyümüz de Yozgat'a has yemek olan arabaşı kış aylarında köy halkı tarafından sıkça yapılmakta ve davetler verilmektedir. Köyümüzde avcılık da yaygın olup genelde arabaşı ve köfte yemekleri avlanan tavşanlarla yapılmaktadır.

  Ayrıca bahar aylarında göbelek diye adlandırdığımız mantar ve yaz ayına yakın da beyaz mantarlarımız bol olup çevre köy ve ilçelerden mantar toplamaya gelenler olmaktadır. Köyümüzde soğuk sularımız ve piknik alanlarımız mevcuttur.

  Coğrafya

  Yozgat iline 90 km, Çayıralan ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  Ayrıca köyün, köylünün ağzından söylendiği ve bilindiği şekilde belli başlı mevkileri: Başpınar, Gavur Harmanı, Kök Boğazı, Bağlar, Fırınlık, Sorguncuk, Dere Tarla, Çamsere, Ağca Oluk, Koyun Kıranıdır. Merkezde ise Eşe Pınarı ve Veli Pınarı denilen bir çeşme vardır ki çoğu köylünün çocukluk anılarına malzeme olmuştur. Köyümüz bir yamaçtadır ve önü düz ovadır. Yozgat'ın çok az olan orman varlığı köyümüzle başlar ve Akdağlar'ın başlangıcıdır. Köyümüzde gür meşe ve çam ormanları vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 400
  2000 500
  1997 407

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy arazisi hayvancılığa çok elverişlidir. Ancak son 20-25 yıldır köy dışına göç vermektedir. Köyden göç edenlerin büyük bir kısmı İstanbul, Ankara, Antalya, Konya, Aydın gibi şehirlere yerleşmiştir. Köyden göç edenlerin büyük bir kısmı su tesisatçılığı yapmaktadır. Ayrıca yurtdışındada köyümüzden giden pek çok aile bulunmaktadır. Haziran - Temmuz - Ağustos aylarında gurbetçilerin köye tatile gelmesiyle nüfus artışı görülmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Duran AYDIN


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi var, ancakkanalizasyon şebekesi yoktur.. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol en yakın köy olan Menteşe Köy'üne kadar stabilize(12 Ağustos 2007 itibariyle Menteşe Köyü'ne kadar olan 5 km'lik stabilize yolun asfalt çalışmaları başlamıştır.), ondan sonrası asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köyümüzde üç GSM şebekesiyle de çok rahat görüşme yapılabilmektedir.

  WEB SİTESİ:
  http://site.mynet.com/alidemirci.koyu/

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi



  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alidemirci Köyü Hakkında Forum Tarih
Alidemirci Köyü Balya Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 20 Nisan 2010
Alidemirci İlköğretim Okulu Balya Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 9 Eylül 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş