Alibeydüzü Köyü Bozüyük Bilecik

'Bilecik Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alibeydüzü Köyü Bozüyük Bilecik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alibeydüzü Köyü Bozüyük Bilgileri - Alibeydüzü Köyü Hakkında - Alibeydüzü Köyü Tanıtımı - Alibeydüzü Köyü Resimleri

  İlçe: BOZÜYÜK - İl: BİLECİK

  Köy Muhtarı: BAYKAN DEMİRKAN  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu:

  533 4360011


  Bilecik
  Bilgiler
  Nüfus 40 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 11300
  Alan Kodu 0228
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bilecik
  İlçe Bozüyük
  Web Sitesi

  Alibeydüzü, Bilecik ilinin Bozüyük ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihçe

  Bilecik’in ilçesi Bozüyük’e bağlı Adige köyü. Köy şu anda 10 hane kadar bir nüfusa sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk şahsın yaptırdığı okula sahip olan (Okulu yaptıran kişi Alibeydüzü Köyü'nden merhum Sait Yılmaz'dır.) Alibeydüzü Köyü'ne bugünlerde köy ahalisinin gençleri geri dönüş sinyalleri de vermektedir.

  Köyün Kuruluş

  Kuzey Kafkasya'dan 1864 yılında ilk olarak Balkanlar'a sürülen Ademey ve Gukay Hable ahalileri 10 sene kadar Balkanlar'da yaşadıktan sonra Osmanlı'nın Balkanlar'daki toprak kayıpları ardından ikinci bir zorunlu sürgüne maruz kalmışlardır. Bu ikinci sürgün yüzünden Bilecik’in Bozüyük ilçesine gelen kafilenin bugün Saraycık Köyü'nün kurulduğu topraklara yerleşmeleri istenmiştir. Fakat o zamanlarda onlara verilen topraklar bataklık olduğu için kafile kendilerine yerleşecek başka bir yer aramıştır. Neticesinde geçmiş zamanda Ali Bey adında bir Yörük'ün çiftliğini gasp etmişlerdir.

  Köyün bugün sahip olduğu yerleşim planı, sahip olduğu ilk yerleşim planı ile aynı değildir. İstiklal Mücadelesi yıllarında Yunanlıların saldırısına uğrayan köy, tüm binaları yok edilerek Yunanlılar tarafından terk edilmiştir.

  Kurtuluş Savaşı'nın ardından köye yeniden yerleşim olmuş ve köy ahalisi T.C.'nin kurulmasının ardından tapularını devletin elinden almışlardır.

  Kültür

  Kuzey Kafkasya'nın yerleşik halkı olan Çerkeslerin M.Ö. 4000-3000 yıllarında oluşturduğu Kuban Kültürü, M.Ö. 3000-2000 yıllarında gelişen Dolmen Kültürü ve M.Ö 2000-1000 yıllarında kültürlerini son şekillendirdikleri hâli Catakomb Kültürü ile İslamiyet'i kabul ettikleri safhaya kadarki tüm birimkilerini kaybettikleri vatanlarının ardından Anadolu'ya taşıyan insanların bugün dahi diğer toplumlarla aralarında olan farklılıklarını hissedebilmek son derece mümkündür.

  Türkçe'nin yanında Çerkes lisanının da konuşulduğu, köy ahalisinin etnik kökenlerinden gelen Xabze (örf-adet) yaşam biçimlerine sahip çıkmaya son derece dikkat ettiği ve mütevazi yaşam biçimlerini düşünceyle şekillendirdikleri insanların güzel kültürleri, köyü ziyaret etmek için bile başlı başına bir sebeptir.

  Köyde eski Çerkes evlerine yakın; fakat Anadolu'nun mevsim şartlarına uygun olarak yapılmış Çerkes evlerini görebilmek mümkündür. Cenaze ya da düğün gibi köy cemiyetini ilgilendiren konular hâlâ Çerkes âdetlerine göre yapılmaktadır.

  Köy ahalisi içerisindeki kimi ev sahiplerinde Kafkasya'dan gelen emanetleri görebilmek de ayrı bir heyecandır.

  Coğrafya

  Bilecik iline 40 km, Bozüyük ilçesine 5 km uzaklıktadır.

  Doğusu ve batısı dağlık olarak yaylada kalan köy yerleşim merkezi, Bozüyük ilçe merkezinden 800 metre yüksekte kalmaktadır.

  Bitki örtüsü sık meşe ve seyrek çam ağaçlarıdır. Kışın aldığı yoğun kar yağışının zıttı olarak yazın sahip olduğu sıcaklık değerleri yüksektir.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 40
  2000 40
  1997 54

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır; fakat okul binası terk edilmiş ve şu anda harap haldedir. Bu yüzden taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır; kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alibeydüzü Köyü Bozüyük Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş