Alibağı Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

'Karadeniz Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alibağı Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zile Alibağı Köyü - Alibağı Köyü Hakkında - Alibağı Köyü Tanıtımı - Alibağı Köyü Resimleri




  Tarihi

  Rivayete göre köye ilk yerleşenler Hacı Mıstık'lar denen sülale yerleşmiştir, bu sülale Zeyve denilen köyün doğu tarafında bulunan ziyaretin batı kesmine yerleşmişlerdir. Bu yerleşme tahmini olarak 1071'lerde ve ondan sonra olmuştur. Çünkü; bu sıralarda buralarda bu yerlerde rumlar barınmaktaydı Türkler anadolu akınlarına başladıkları zamanda buraladaki rumlar değerli eşyalarını dan götürebildiklerini yanlarına alıp götüremediklerini,torprak altına saklamişlardır, bunu da oralarda kaçak kazı yapanlardan anlaşılmaktadır. Köy yaklaşık olarak 11 sülale bulunmaktadır, bunlar başlıca 1.Çorakçılar, 2.Hubyarlar, 3.Badaklar, 4.Velikahyalar, 5.Mansurlar, 7.Paşalar, 8.Köseler, 9.Gacolar ( Köselerle-Gacolar amca çocuklarıdır), 10.Kürtler(Kürtler denmesindeki neden ana ve babaları Sivas'ın Zara ilçesinden geldiklerindendir. )

  Köyün tarihinin bilinememesindeki temel neden Zile'de Atatürk döneminde çıkarılan Aynacılar ayaklanması döneminde Zile'deki nufüs kütüğün yanması sonucunda köy halkının şeceresinin muallak duruma düşmesine neden olmuştur. Bu şeceredeki muallak durum Zile'nin diğer köyleri içinde söz konusudur.

  Kültür

  Köy halkın çoğunluğu Alevidir. İbadet şekilleri Cem törenleridir. Cemi yöneten kişiye Dede denir. Dede'nin yanı sıra Aşıklar, 12 hizmet görevlileri ve gelenler bulunmaktadır.

  Coğrafya

  Tokat iline 92 km, Zile ilçesine 25 km uzaklıktadır.çevresinde ki yakın köyler:doğu tarafında Çakırçalı,batı tarafında Belpınar köyü, güneyinde Güzelbeyli ( Silis ) Kasabası mevcuttur. Kuzeyinde Çapak ve Söğütözü köyleri mevcuttur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.



  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alibağı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş