Ali Taşı Efsanesi

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda Dine tarafından 18 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Ali Taşı Efsanesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ali Taşı Efsanesi

  Yöre: Batı Trakya

  Karyemiz Demircik'te "Ali Taşı" isminde gayet yüksek uçurumlu üç-dört minare yüksekliğinde dimdik bir taş vardır. Yüksekliği kadar genişliği de vardır.
  Ali Taşı adını almasının sebebi: Çok eski zamanlarda oralarda yabani keçi ve yabani tekeler varmış. Karyemizden Ali isminde birisi birgün bir torba mısır unu ile karışık tuz alıyor. Bir de uzun ve geniş bir de tahta alıyor. Doğru taşın üstüne çıkıyor. Tahtanın bir ucuna doğru bir kilo kadar tuz ile karışık mısır unundan döküyor ve tuzlu mısır ununu döktüğü tarafı uçuruma doğru uzatıp diğer boş olan tarafı bir taş ile bastırıyor... Keçiler tuzlu una gelip tahtanın üstünden yürüyerek uçurum tarafına geçtikleri zaman ağır gelip aşağıya düşüyor. Ali de aşağıda bıçak ile bekleyerek hayvan düştüğü zaman kesip yüzüyor ve evine götürüyor. Bu işi çok defa yapıp tekrarlıyor. Bir çok defalar böyle hayvanları öldürtüp beş minare yüksekten tahta ile beraber kırdırıyor.

  Bu işi senelerce yaptıktan sonra bir gün yine tahtayı yerleştirirken: "Yeter Ali Yeter.. Artık bırak bu işi... Yeter..." diye bir ses işitiyor. Ali bu sesten korkuyor ve hemen kaçıyor... Bu işi altı ay kadar terk ediyor... Altı aydan sonra yine gidiyor... Bu sefer taşın üstünde tahtayı yerleştirirken kendi düşüp parçalanıyor. Nâmı nişanı kalmıyor. O zamandan beri bu taşın ismi "Ali Taşı" kalıyor.

  Yer: Demircik Köyü-İskeçe
  Kişi: Abdullah Dede
  (Nokta 7.10.1988 İskeçe)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Taşı Efsanesi Forum Tarih
Eskişehir Lületaşı Efsanesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 7 Nisan 2010
Devetaşı Efsanesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 11 Mart 2010
Ali Taşı Efsanesi (Batı Trakya) Masallar-Hikayeler-Destanlar 2 Aralık 2009
Ejderha Taşı Efsanesi / Ejderha Taşı Efsanesi Hakkında Masallar-Hikayeler-Destanlar 23 Kasım 2009
Ali Taşı Efsanesi / Ali Taşı Efsanesi Hakkında Masallar-Hikayeler-Destanlar 23 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş