Ali Sami Yen Biyografisi - Ali Samiyen Kimdir?

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Siraç tarafından 20 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Ali Sami Yen Biyografisi - Ali Samiyen Kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Ali Sami Yen, Galatasaray Spor Kulübü’nün kurucusu. Türk Milli Takımın ilk teknik direktörü. Futbolcu ve spor adamı.

  20 Mayıs 1886'da, İstanbul Kanatlarımın Altında’un Kandilli semtinde dünyaya gelen Ali Sami Bey, Yen soyadını sonradan aldı. Galatasaray Lisesi'nde okuyan ve futbol oynayan Yen, 20 Ekim 1905’de, Emin Bülend Serdaroğlu, Tahsin Nahit, Şehit Celal, Reşad Sirvani, Bekir Bircan, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver ve Asım Tevfik Sonumut adlarında, sekiz okul arkadaşına önderlik ederek, Galatasaray Spor Kulübü’nü kurdu. Kulübün, 1 sicil numaralı ilk üyesi ve ilk başkanı olan Yen, 1906’da, oynadıkları ilk maçta, takımda kaptanlık görevini üstlendi.
  Ali Sami Yen'in, Sarı-Kırmızılı kulübe önemli katkılarından biri de, 1905 yılında, Kalamış’da, Galatasaray Müzesi’ni kurması oldu. Şu an, Ali Oraloğlu’nun müdürlüğünü yapmakta olduğu müze, Türkiye’nin ilk spor müzesi niteliğini taşımaktadır.
  Galatasaray'da, 1905 - 1918 seneleri arasında 13 yıl, 1925'de de, 1 yıl olmak üzere, iki dönemde toplam, 14 yıl başkanlık hizmeti veren Yen, 27 Ocak 1921’de kurulan ve 8 Haziran 1922’de de resmi nitelik kazanan, ilk resmi Türk spor örgütü olan, Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı'nın kuruluşunda, Burhan Felek ve Yusuf Ziya Öniş arasında yer aldı. TİCİ’de bir süre başkanlık yaptı. Türk futbolunun önde gelen örgütleyicilerinden biri olan Yen, yalnız sportif açıdan değil, aynı zamanda, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin tanıtımı açısından da önem taşıyan 1924 Paris Olimpiyatları’nda, Türk kafilesinin lideriydi. 1926 - 1931 yılları arasında, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin Başkanlığı görevini üstlendi.
  1905 yılında yönettiği, Moda - Kadıköy karşılaşması nedeniyle, Yen'in, ilk Türk hakem olma ihtimali vardır.
  Ali Sami Yen, Milli Takımın Romanya ile yaptığı ilk maçta, teknik adam olarak milli takımın başında bulundu. Türk Milli Takımın ilk teknik direktörü olan Yen, Türk spor tarihinin en seçkin kişilerinden biri olarak anılmaktadır.
  29 Haziran 1927’de, Yen'in yazdığı, Türkiye'de futbolu bilimsel olarak kuralları ve ayrıntılarıyla ele alan ilk kitap olan “Futbolun Kitabı” adlı kitap basıldı.
  29 Temmuz 1951’de, İstanbul’da vefat eden Ali Sami Yen, Feriköy mezarlığında toprağa verildi.
  Futbola vedasından sonra, uzun yıllar spor yöneticiliği ve hakemlik yapan, Türk futbolunun gelişimi ve ilerlemesi için uğraş veren Ali Sami Yen’in adı, 1964’de, Galatasaray’ın Mecidiyeköy’deki stadyumuna verildi.
  Babası, ünlü edebiyatçılarımızdan Şemsettin Sami'ydi.
   

 2. ölümüne galatasaraylıyım ve olmaya devam edecegim
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Sami Biyografisi Samiyen Forum Tarih
Ebüssüreyya Sami Kimdir - Ebüssüreyya Sami Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 10 Nisan 2011
Nihad Sami Banarlı Kimdir - Nihad Sami Banarlı Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 5 Nisan 2011
Ahmed Samim Kimdir - Ahmed Samim Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 18 Ocak 2011
Şamil Tayyar Kimdir - Şamil Tayyar Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 9 Ocak 2011
Hasan Sami Bolak Kimdir - Hasan Sami Bolak Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 24 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş