Ali Nesin Kimdir - Ali Nesin'in Matematiğe Kazandırdıkları Nelerdir?

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda Mavi_inci tarafından 12 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Ali Nesin Kimdir - Ali Nesin'in Matematiğe Kazandırdıkları Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ali Nesin Kimdir - Ali Nesin'in Matematiğe Kazandırdıkları Nelerdir?

  Ali Nesin (1956, İstanbul - ), Türk matematikçi.

  1956'da İstanbul'da doğdu. İlkokuldan sonra ortaokulu İstanbul'da Saint Joseph Lisesi'nde, liseyi de İsviçre'nin Lozan kentinde tamamlayan Nesin 1977-1981 yılları arasında Paris VII Üniversitesi'nde matematik öğrenimi gördü. Daha sonra ABD'de Yale Üniversitesi'nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yapan Ali Nesin, 1985-1986 arasında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampusü'nde öğretim üyeliği yaptı. Türkiye'ye kısa dönem askerlik görevi için geldiği sırada "orduyu isyana teşvik" iddiasıyla tutuklanarak yargılandı. Yargılanma sonunda beraat ettiği halde pasaport1987-1989 arasında Notre Dame Üniversitesi'nde yardımcı doçent, ardından 1995'e kadar Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampusü'nde doçent ve daha sonra profesör olarak görev yaptı. 1993-1994 Öğretim Yılı'nı Bilkent Üniversitesi'nde misafir öğretim görevlisi olarak geçirdi. 1995'te, babası Aziz Nesin'in ölümü üzerine yurda kesin dönüş yaptı ve Nesin Vakfı yöneticiliğini üstlendi. Ayrıca Bilgi ÜniversitesiKasım 2004'den beri de Nesin Yayınevi genel yönetmenliğini yapmaktadır. verilmediği için işine dönemeyen Nesin, sonunda yeniden passaport alarak yurtdışına gitti. Matematik Bölümü Başkanı olan Ali Nesin iki çocuk sahibidir.
  Ali Nesin'in Matematik ve Korku, Matematik ve Doğa, Matematik ve Sonsuz,Develerle Eşekler, Önermeler Mantığı adlı kitaplarının yanısıra çeşitli dergilerde çıkmış bilimsel makaleleri ve İngilizce bir kitabı bulunmaktadır. Matematiksel araştırma alanı "Morley mertebesi sonlu gruplar"dır. Aynı zamanda, üç ayda bir yayımlanan, Matematik Dünyası adlı bir matematik dergisi çıkarmaktadır.
  Matematik araştırmaları, bölüm başkanlığı ve Nesin Vakfı yöneticiliğinin yanı sıra yağlıboya resim, desen ve portre çalışmaları da yapmaktadır.
   

 2. hiç birşey bulamadım ki
   

 3. hiç bişey yok hep hayatı bana matemiğe katkıları lazım :(
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nesin Kimdir Nesin'in Forum Tarih
Fotokopi Makinesini Kim Buldu, Fotokopi Makinesini Bulan Kimdir Bilim & Teknoloji 31 Mart 2012
Aziz Nesin (Aziz Nesin Kimdir? - Aziz Nesin Hakkında) Biyografi & Otobiyografi 5 Eylül 2008
Hesap makinesi ve buhar makinesinin icadının Avrupa'nın gelişimine etkileri nedir? Tarihi Bilgiler 10 Kasım 2016
Öznesine göre filler nelerdir Eğitim Bilgileri 14 Aralık 2014
Nesnesine göre fiiller nelerdir Eğitim Bilgileri 14 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş