Ali Kuşçu Güneş Saati

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ali Kuşçu Güneş Saati konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ali Kuşçu'nun Güneş Saati,
  Ali Kuşçu Güneş Saati Hakkında Bilgi,
  Ali Kuşçu ve Güneş Saati
  [​IMG]

  Modern zamanlar öncesinde saati saptamak için güneş saatleri kullanılıyordu. Ünlü Osmanlı astronomi ve matematik bilgini Ali Kuşçu'nun yaptığı güneş saatleri, İstanbul'da Fatih Camii ve Topkapı Sarayı avlusunda bulunuyor.

  Hangi tarihte ve nerede doğduğu bilinmeyen ünlü Osmanlı bilgini Ali Kuşçu'nun astronomi ve matematik alanındaki çalışmalarından günümüze kalan izlerden biri de, 1473 yılında Fatih Camii'ne yaptığı güneş saatidir. Güneş saatleri, güneşin bir mil gölgesinin özel olarak hazırlanmış mermer taş ya da madeni bir kadran üzerine düşmesiyle zamanı belirleyen araçlardır. Bazı güneş saatlerinde aylar ve mevsimler de bulunurken, bazıları da yalnızca ikindi vaktini gösterecek şekilde ayarlanmıştır. Osmanlıların saati namaz vakitlerini öğrenmek için kullandıkları düşünülürse, güneş saatlerinin camilerin güneş gören avlularına ya da batı duvarlarına yerleştirilme nedeni anlaşılır.

  İstanbul'da bulunan 49 tane güneş saatinden en eskisi Topkapı Sarayı'nda bulunuyor.

  Fatih Camii'ndeki güneş saati

  Saray'ın üçüncü avlusunda bulunan saatin de Fatih Sultan Mehmet'in emriyle dönemin büyük astronomi ve matematik bilgini Ali Kuşçu tarafından yapıldığı tahmin ediliyor.

  Yine Ali Kuşçu tarafından yapıldığı bilinen İstanbul'un en eski ikinci güneş saati ise Fatih Camii'nin batı minaresinin batı yüzünde bulunmaktadır.


  Kaynak:arkas.com.tr
   

Bu Sayfayı Paylaş