Ali Bey Hamamı (Karşıyaka)

'Ege Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 22 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Ali Bey Hamamı (Karşıyaka) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmir Ali Bey Hamamı (Karşıyaka)

  [​IMG]

  İzmir Karşıyaka ilçesinde bulunan bu hamamın arazi konumundan ötürü farklı bir plan düzeni vardır. Yapım tarihini belirten bir kitabesi günümüze gelememiştir. Yapı üslubundan XIX. yüzyılın başlarında yapıldığı sanılmaktadır.

  Kesme taş, moloz taş ve tuğladan yapılan hamamın arazi konumundan ötürü yamuk bir planı vardır. Soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelmiştir. Soyunmalık yamuk dikdörtgen şeklinde olup, XX. yüzyılda yeniden yapılmıştır. Ilıklık iki bölümden meydana gelmiş, üzeri kubbe ve basık tonozlarla örtülüdür.

  Sıcaklık kısmı, ılıklığın doğusunda olup, kare planlı ve üzeri pandantifli bir kubbe ile örtülüdür. Sıcaklığın güney tarafına iki bölüm halinde halvet yerleştirilmiştir. Bunların da üzeri kubbe ile örtülüdür.


  İzmir il merkezinde bulunan diğer hamamlar değişik amaçlı olarak kullanılmakta olduğundan özelliklerini tümü ile yitirmişlerdir. Bunların başında Basmane’deki Kıllıoğlu Hacı İbrahim Hamamı kömür deposu olarak kullanılmıştır. Kemeraltı’ndaki Yeşildirek Hamamı çarşıya dönüştürülmüştür. Salepçioğlu Hamamı ise uzun yıllar matbaa olarak kullanılmıştır. Kestelli Caddesi’ndeki Çivici Hamamı ise özel bir kişinin mülkiyetindedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamamı (Karşıyaka) Forum Tarih
Roma Hamamı Hakkında Bilgi ve Resimler Yalvaç Isparta Isparta Tanıtımı 28 Ocak 2011
Hamam - Hamamın Tarihçesi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 30 Kasım 2010
Gülabi Bey Hamamı Kemah Erzincan Erzincan Tanıtımı 6 Ağustos 2010
Hatayhamamı Köyü Hakkında Bilgi Kumlu Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Çamurhamamı Köyü Salihli Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş