Alişir Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alişir Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  alişir köyü bilgileri - alişir köyü resimleri - alişir köyü tanıtım  Alişir, Sivas ilinin Zara ilçesinin Şerefiye nahiyesinin bir mahallesidir.

  Tarihi

  Köyün eski ismi Meyremana'dır. Köyde Cumhuriyet döneminden önce büyük bir ortadoks Kilisesi bulunmaktaydı; kalıntıları hâlâ yörede bulunmaktadır. Bu tarihlerde 15 gün panayır kurulup Ermenistan ve Yunanistan'dan Ortadoksların geldiği bilinmektedir. Köy halkının ataları 300-400 yıl önce Horasan'dan yöreye göçmüştür. Rum kökenli vatandaşlarımızın köyden ayrılması 1. dünya savaşı yıllarına denk gelmektedir. 1960'lı yıllarda balkan göçmeni olan Boşnaklar köye devlet tarafından yerleştirilmiştir. 1970'li yıllarda Boşnak kökenli vatandaşlarda köyden göç etmişlerdir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Sivas iline 105 km, Zara ilçesine 35 km uzaklıktadır. Köyün içinden Yeşilırmağın bir kolu geçmektedir. 2002 yılıda köy merkez Şerefiye olan nahiyenin bir mahallesi durumuna gelmiştir.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 130
  1997 142


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekonomik koşulların elverişsiz olamsı diğer yörelerde olduğu gibi Yurt dışına giden gurbetçiler etkendir.  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köyün Muhtarlığını 1994-1999 tarihleri arasında Muhtarlık görevini emekli olunca köye tamamen yerleşerek sadece köye ve halka hizmet getirmek, köyü kalkındırmak için emek harcayan Sefer Yaslan bu amacına ; köye içme Suyu getirerek,Köyün belirli noktalarına çeşme yaptırark,merkeze giden yolları elverişli hale getirerek,Köy ırmağını köy halkının arazisini su altında kalmasını önlemek amacıyla ırmağı ıslah etirmiştir vs..Sefer Yaslan'nın Sivas-Zara ve diger il ve ilçelerde hatrı sayılır ve sevilen bir sahsiyet olmasından dolayı ,köy halkı için hiç bir isteği geri çevirilmemiştir.Ama yaptığı hizmet ve fedarlıklar ne kadar köy halkı tarafından anlaşılmıştır O bilinmez...

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Nesimi Ayyıldız
  1999 - Sefer Yaslan
  1994 - Sefer Yaslan
  1989 - Sabri Cesur
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi

  yerel.net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alişir Köyü Hakkında Forum Tarih
Çalışırkar Köyü Sason Batman Batman Tanıtımı 5 Mart 2010
Kitap okurken veya ders çalışırken ışıktan en doğru şekilde nasıl yararlanırız kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Yaşadığınız yerde insanlar daha çok hangi alanda çalışır? Sorular ve Cevaplar 18 Ocak 2017
Uydu nedir uydular nasıl çalışırlar kısaca Uzay ve Gökyüzü 29 Eylül 2015
Telgraf nedir kısaca nasıl çalışır Konu Dışı Başlıklar 11 Temmuz 2014

Bu Sayfayı Paylaş