Alişar Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alişar Köyü Hakkında Bilgi Sorgun Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sorgun Alişar Köyü - Alişar Köyü Hakkında - Alişar Köyü Tanıtımı - Alişar Köyü Resimleri
  Alişar, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: MUSTAFA YILMAZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 354 428 11 74

  Cep Telefonu:
  0 533 697 62 02

  Tarih

  Alişar adının kökeni: Germiyanlılar, Celalettin Harzemşah maiyetinde İran’ın Fars ve Kirman dolaylarından Malatya yöresine gelerek yerleşmiş bir Türk boyudur. Oğuzların Avşar boyuna mensup olan Germiyanlılar, henüz Malatya civarında iken çevre illere de yayılmışlardı. Tunceli merkezde Germili, Mazgirt ilçesinde Germikar (Bulgurcular), Çemişkezek ilçesinde Germili (Gedikler) ve Germisi (Yünbüken), Erzincan merkezde Germili ve Elazığ merkezde Germili (Yedigöze) köyleri onlardan kalmadır. Germiyanlılar, daha sonra Batı Anadolu’ya göç ederek Kütahya merkezli bir beylik kurdular ve oldukça etkinlik gösterdiler. Germiyanlıların atası Ali-Şir Bey idi. Tarihi kayıtlarda Ali-Şir beyden geldiği anlaşılan Alişirli/Alişarlı adında bir Türkmen cemaati bulunmaktadır. Germiyanlıların, artan Moğol baskısı karşısında Malatya civarındaki yurtlarını bırakıp Batı Anadolu’ya göçleri esnasında ana gruptan kopan bazı Germiyanlılar çevreye yayılarak Amasya, Zile, Şarki Karahisar, Terme, Çarşamba, Malatya ve Besni’de Ali-Şir isimli köyler kurdular. Nitekim, 16. Yy’da Boz-Ok bölgesinde Kızıl Kocalıların başlıca oymağı Alişarlu adını taşırken Sis (Kozan) yöresinde Savcı-Hacılı taifesine mensup Alişarlı adlı bir oba ile Tarsus civarında bulunan Varsakların Kusun boyuna bağlı Alişarlı obası da bu dağılanların bakiyesi idi. Alişarlılardan bazı bölükler ise Maraş’a yerleşmişti. Cevdet Türkay, bu cemaatin yerleşme bölgelerini şöyle gösterir: Aksaray’ın Eyüpeli kazası, Aydın’ın Seferihisar kazası, Beyşehir’in Göçü kazası, Hısnı-mansur (Adıyaman), Hüdavendigar’ın Günyüzü ve Tarhala kazaları, Karahisar-ı Şarki, Kusun, Maraş, Ordu, Sis ve Zamantı.

  Kazılar

  Alişar Höyüğü, Yozgat’ın 45 km güneydoğusunda, Alişar köyünün kuzeyinde bulunan bir höyüktür. Bir çukura kurulan höyüğün eni 520 metre, boyu ise bir kilometreye yakındır. Burası 1927-32 yıllari arasında Şikago Üniversitesi'nden Hans Henning von der Oste başkanlığında bir heyet tarafından kazılmıştır. Sonunda eski, (doğu-batı), (güney – kuzey) yollarının birleştiği merkeze yakın yerde Alişar Höyük meydana çıkarılmıştır. İç Anadolu’nun kronolojisini, eski kültürlerin birbirlerine geçişlerini ve devirlerini doğruya yakın olarak ancak bu kazılardan öğrenmek mümkün olmuştur. Burada bulunan kalıntılar Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmektedir. Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi aracılığıyla 1992 kazılar tekrar başlatılmıştır. Kazılar Ronald Gorny idaresinde Şikago Üniversitesi'nden bir ekip tarafından yürütülmektedir.

  Kültür

  Kültürel faaliyet olarak köyde, bayramlarda insanlar birbiri ile bayramlaşır. Topluca gidilen piknikler olur.

  Köyün yerel düğünleri davullu zurnalı bir biçimde yapılır. Çevre köydeki komşular davet edilir.Kurbanlar kesilir, yemekler ve tatlılar yapılır.

  Coğrafya

  Yozgat iline 61 km, Sorgun ilçesine 28 km uzaklıktadır. etrafı ağaçlarla çevrılı yeşil bir bitki örtüsü vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 85
  2000 211
  1997 197

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Şeker pancarı başlıca gelir kaynaklarıdır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır (ancak Faal Değildir). Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alişar Köyü Hakkında Forum Tarih
Alişar Köyü Asarcık Samsun Karadeniz Bölgesi 23 Nisan 2010
Alisaray Köyü Taşköprü Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 15 Nisan 2010
Alişar Köyü Ekinözü Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 2 Nisan 2010
Alişar Köyü Besni Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Alişar Köyü Merzifon Amasya Amasya Tanıtımı 27 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş