Algoritmik Tasarımlı Alfa Romeo Bilgileri

'Motorlu Araçlar Dünyası' forumunda Dine tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Algoritmik Tasarımlı Alfa Romeo Bilgileri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Algoritmik Tasarımlı Alfa Romeo Bilgileri


  Alfa Romeo’nun 100. yılına özel olarak üretilen Bertone’nin algoritmik tasarımlı Pandion konsepti, iki İtalyan firmanın işbirliğini taçlandıran yeni bir unsur olarak dikkat çekiyor.


  [​IMG]


  4.7 litre V8 silindirli ve 450 HP’lik motora sahip Alfa Romeo logolu Bertone Pandion konsepti, yırtıcı bir kuşun kanatlarını andıran kapıları ve genel tasarım diliyle gerçek anlamda bir rüya otomobili simgeliyor.


  Adını Yırtıcı bir deniz şahininden alıyor:
  Gerek seri üretim gerek konsept olmak üzere bugüne kadar 23 model için işbirliği yapan Alfa Romeo ve Bertone’nin yeni çalışması, Pandion adını taşıyor. Yırtıcı bir deniz şahininden adını alan ve Alfa Romeo’nun 100. yılına özel olarak tasarlanan Bertone konsepti, güzel olduğu kadar agresif çizgileriyle kendini hemen belli ediyor .
  Gergin ve kaslı bir gövdeye sahip Alfa Romeo logolu Pandion’un ön kısmında, eski savaşçıların taktığı miğferlere benzeyen bir maske görünümü oluşturan uzun ve kavisli bir motor kaputu yer alıyor. İlk bakışta hemen göze çarpan klasik Alfa Romeo nostaljik unsurlardan arındırılmış olmasıyla ön plana çıkan Pandion, devrimsel nitelikli ve şimdiye kadar hiç görülmemiş bir görünüme sahip bir Alfa Romeo olmasıyla da farklılaşıyor. Dört adet beyaz renkli çubuk şeklinde ön farlar, her Alfa Romeo model ızgarasında bulunan tipik beş yatay çubukla birleşerek markanın tarihî kimliğine bir gönderme yapıyor. Ön ızgara, otomobilin yeni algoritmik tasarımına katkıda bulunan binlerce ufak, iç içe geçmiş kanatçıklarla doludur.


  Alçak gövdeli spor coupe:
  Aracın yapısal düzenlemesi, ‘geriye dönük kabin’ şeklinde olup, bu da yolcu bölümünün, otomobilin arkasına doğru konumlandığı ve uzun motor kapağının, otomobilin görsel merkezini arkaya kaydırdığı anlama geliyor. Gövdenin yan kısmı görsel olarak, yumuşak ön kısım ile keskin kenarlı arkayı, ön tekerlek boşluk kemerinden arkaya doğru uzanarak, bu alçak gövdeli spor coupe’nin mükemmel erişim özelliğini artıran son derece uzun yan cam ile birbirine bağlıyor. Spor otomobillere binip inmek geleneksel olarak zor olduğundan bu önemli ergonomik faaliyet alçak tavan çizgisini telafi etmek adına ekstra geniş kapı aralığı ile kolaylaştırılıyor. Bu yeni grafik formül, gövdenin üst ve alt kısımları arasında çarpıcı bir görsel bölüm eklemekle kalmayıp aynı zamanda içerideki yolcular için ise eşsiz bir panoramik görüş alanı sunuyor. Arka yan görünümde meydana getirilen güçlü çapraz, koyu-açık gövde rengi ayrımı, güçlü arkadan çekiş sisteminin düzenini vurgularken, gizli kapı açma mekanizmasına özellikle dikkat çekiyor.
  Arka kısım, çeşitli genişlikler ve uzunluklar içinde iç içe geçerek dışarı doğru çıkıntı yapan bir dizi kristal benzeri çarpıcı kanatçıklarla öne çıkıyor. Dörtlü egzoz borularını barındıran arka tamponun altında ayrıca iki küçük sabit, beyaz renkli kalkan yer alıyor. Pandion’un beyaz yan panellerini görsel olarak devam ettiren bu kalkanlar, güçlü bir görsel etki yaratıyor. Arka farlar, tamamen kanatçıkların organik karmaşasının içine entegre edilmiş olup, kapandıkları zaman ortadan kayboluyor. V biçimli tampon ise gövde boyunca uzanarak güçlü Alfa Romeo omurgasını oluşturuyor.


  Minimalist iç mekân:
  Pandion’u hayata geçiren biçimler, iç mekân ve dış kısım arasında sürekliliği temin etmek için kestirmelere başvurmaksızın organik bir bütün yaratmayı amaçlıyor. Yolcu bölümünün meydana getirilmesinde kullanılan tasarım dili, sanki kendiliğinden ortaya çıkmış gibi görünen aksesuarlar yardımıyla akıcı bir ortam yaratıyor. Matematik dünyasından alınan bu konsept, geleneksel tasarıma organik bir alternatif sunuyor.
  Bertone Pandion’un iç mekânınında tipik 2+2 düzeninde Alfa Romeo coupe düzeni dikkat çekiyor. İki arka koltuk klasik ‘ekstra alan’ mantığı ile tasarlanırken ön koltuklar ise inanılmaz ölçüde ince (30 mm) iki ergonomik şezlongdan meydana geliyor. Technogel® ile kaplanmış ve reLIGHT® kumaş ile arkadan aydınlatmalı olarak hazırlanan koltukların karbon fiber iskeletleri, sürücünün ya da yolcunun vücut biçimine uyum gösteriyor. Direksiyon simidi, açıkça spor bir otomobile özgü tasarıma sahipken, iki analog sayacın doğrudan direksiyon kolonuna yerleştirildiği kumandalar ise Alfa Romeo yarış otomobillerini andırıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Algoritmik Tasarımlı Alfa Forum Tarih
2012 Farklı Tasarımlı İnce Topuklu Ayakkabı Modelleri Ayakkabı ve Çanta Dünyası 9 Ocak 2012
2012 Farklı Tasarımlı Rengarenk Bayan Botları Ayakkabı ve Çanta Dünyası 9 Ocak 2012
2012 Modern Tasarımlı Şık Elbise Modelleri Bayan Giyimi & Bayan Modası 7 Ocak 2012
2012 Yeni Sezon Değişik Tasarımlı Yüzükler Değerli Taşlar ve Takılar 29 Aralık 2011
Osmanlı Tasarımlı Duvar Kağıtları Dekorasyon 16 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş