Alfaklar Köyü Karahallı Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Alfaklar Köyü Karahallı Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alfaklar Köyü Karahallı - Alfaklar Köyü Bilgileri - Alfaklar Köyü Hakkinda - Alfaklar Köyü Resimleri  Alfaklar, Uşak ilinin Karahallı ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: KARAHALLI - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000 : 850

  1997: 617

  İle Uzaklığı: 32 km

  İlçeye Uzaklığı: 18 km

  Rakım: 880 m

  Köy hakkında genel bilgi
  Alfaklar köyü köken olarak Akkoyunlu Türkmenlerindendir. Akkoyunlular, Oğuzların Üçoklar zümresine dahil Bayındır boyundandır. 1520 yılında, Uşak kazasında Akkoyun Yörüklerine bağlı 21 kaza bulunmaktadır. Ali Fakihlar, Kökez, Sevinçler ve Karalar gibi.

  1520 yılı kayıtlarına göre Ali Fakihlar cemaati yıllık vergi ve hasılatını Anadolu Beylerbeyine vermiş, 1570 yılı kayıtlarına göre ise Padişah hassına dahil edilmiştir.

  1570 yılı kayıtlarında Ali Fakihlar köy olarak kayıtlı görülmekte olup 42 yetişkin nüfus, 1 din görevlisi ve 1 cami bulunmaktadır. Köy halkı tarafından söylenen rivayete göre ise, köy Aydın tarafından gelen Yörükler tarafından kurulduğu şeklinde

  Coğrafya
  Alfaklar köyü Uşak ili Karahallı ilçesine bağlı bir yerleşim birimidir. İlçe merkezine uzaklığı 18 km, il merkezine olan uzaklığı ise 32 km dir.

  Doğusunda Budaklar ve Yayalar köyleri, batısında Karayakuplu köyü, güneyinde Duraklı ve Külköy ve Banaz çayı, kuzeyinde ise Kökez köyü bulunmaktadır.

  Hakim bir tepe üzerindeki düz alanda kuruludur.

  Ulaşım
  Köyün Uşak, Sivaslı ve Karahallı ile irtibatını temin eden yol asfalt olup yaz kış açıktır.

  Ekonomi
  Köyümüz ekonomisi tarım ve tekstile (fason kumaş dokuma) dayanmaktadır. Köylülerimizin Uşak ilinde yaşayanları ticaret ile uğraşmaktadırlar.

  Nüfus & sosyal yaşam
  Alfaklar köyü 140 hane ve 627 nüfusa sahiptir. Nüfus ağırlığı orta yaşlılardan oluşmaktadır. Köy halkı birinci derecede Uşak ilinin etki alanı içinde olduğundan köyden en çok göç Uşak iline verilmiştir.

  Köy halkının sosyal yapısı; adet ve gelenekleri ile çevredeki köylerle benzerlik göstermemekte daha canayakın va daha misafir perverdir.

  Tarım
  Köy sınırları içinde 16 bin dekàr tarla, 700 dekàr bağ bulunmaktadır. Tarım için 50 traktör ve 2 patoz hizmet vermektedir. Köyde ağırlıklı olarak arpa, buğday,nohut ve haşhaş üretilmektedir. Nohutun kaliteli olduğu bilinmektedir. Bağlarda sofralık üzüm yetiştirilmektedir. Siyah üzümler şaraplık olarak satılmaktadır. "Tilki Kuyruğu" ve "Hırsız Koparamaz" cinsi üzümler kaliteli ve iyi cins üzüm olarak sayılmaktadır. Köy sınırları içinde özel mülkiyet 200 dekàr meşe korusu bulunmakta olup 2 yıl önce 2 bin dekàr alana çam ağacı dikilmiştir.

  Köyümüzden Yetişenler
  Çok eski yıllarda köyden göç eden Rahmetli(E)Amiral Ziya Coşkun, Komando Albay Ahmet Cesur, Kurmay Albay Nuri Demir ve Deniz Pilot Yüzbaşı Barış Coşkun ve barbar conan gibi askeri şahsiyetlerin dışında 20 Astsubay, 6 Doktor, 1 Ekonomist, 15 Mühendis, 30 Öğretmen, 2 Öğretim Görevlisi, 2 Avukat ve 1 Milli Eğitim Müfettişi 4 polis memuru bulunmaktadır.

  Ayrıca Padişah Abdülhamit’in borazancıbaşısı olarak görev yapan Yetimlerin Ahmet diğer adı ile Vezir Ahmet isimli bir şahıstan övgü ile söz edilmektedir.

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. İçme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur, sağlık evi vardır ancak faal değildir.

  TARİHİ YAPI VE KALINTILAR
  Köy camisi yanındaki asırlık çınar ağacı, Kadı Korusu ve Çeşme yanı mevkisindeki tarihi kalıntılar, Merdivenli mağara içindeki kuyu, 5 km uzunluğunda kanyon, Banaz çayının ikinci ana kaynağı olan Kocapınar bulunmaktadır.

  Alfaklar köyü 18 ay süreyle Yunan işgali altında kalmıştır. Köyde bir levazım taburu ve bir askeri revir olduğundan söz edilmektedir. İşgal yıllarında köyde ölen Yunan askerlerinin gömüldüğü bir mezarlık bulunmaktadır.

  Yunan ordusunun köyü terk etmesi sırasında, Sarı Memet, Hoppalarlı Memet ve Köse Memet isimli şahıslar esir olarak Yunanistan’a götürülmüşlerdir.

  Ayrıca o yıllarda kimsesiz ve yetim bir çocuk olan Köroğlan adıyla bilinen bir çocuk Yunan komutanı tarafından evlatlık olarak Yunanistan’a götürülmüş, 15 yıl orada kaldıktan sonra geri dönmüştür. Bu çocuğu Uşaklı bir esnaf Yunanistan’da görerek tanımış ve geri getirilmesine vesile olduğu söylenmektedir.

  Yunan işgali sırasında köy muhtarı olan turşucu Dede isimli şahıs oldukca yararlı olmuştur. Ayrıca Hacı Mıstık dede lakaplı bir kişi Kuvay-i Milliye`ci olarak görev yapmıştır. Alfakların kurtuluşunda Yüzbaşı Kamil isimli bir aynı köylü bir komutan görev yapmıştır.

  KÖYÜN KALABALIK VE TANINMIŞ AİLELERİ
  ÇAĞILCILAR,Tahirler, Koca Ayanlar, Çandırlar, Ümmetler,deliveliler , Şentürkler, Hatipler, Hacı Hasanlar, Sağırlar Yetimler, Çögürler, Tavukçular, Sopalar, Topuzlar, Giritliler ve Bozkır’lardır.

  Giritliler olarak bilinen aile Türk-Yunan mübadelesi sırasında iki aile olarak köye yerleşmişlerdir.Bu aile halen köyde yaşamını devam ettirmektedir.

  Köyde; köy konağı, 1 cami, 1 köy derneği, 2 bakkal, 2 kahvehane bulunmaktadır. Ayrıca köyde bulunan 8 adet dokuma atölyesinde fason bez dokunmaktadır.

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alfaklar Köyü Karahallı Forum Tarih
Alfaklar Köyü Çal Denizli Denizli Tanıtımı 6 Nisan 2010
Alfaklar İlköğretim Okulu Bilgileri Karahallı Uşak Uşak Tanıtımı 30 Haziran 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş