Alevilikte Semah

'Diğer Dinler İnançlar' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 28 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Alevilikte Semah konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alevilikte Semah * Semah normalde Cem’de dönülür (dönmek hiçbir seyin durmadigini ölmedigini hareket edip degistigini sembolize der.

  * Semah, Cem disinda ayrica; toplumsal içerigi olan toplantilarda ve tanitmak amaci için dönülebilir. Baska yerlerde dügün, eglence vs. kurallarina uyulamayacagi için, semah dönülmesi uygun görülmez.
  * Yüzün üzerinde semah çesidi vardir, hepsi için geçerli olan, agir tempoyla baslar, hizlanir ve yavaslayarak durur. Duygularin/ruhun uçus ve geri dönüsünü sembolize eder.
  * Cemde ve Semah dönülürken normalde çirag/mum yakilir. Bu isik, bütün alemi hareket ettiren/yaratan ilâhî NUR olarak kabul edilir. Ayrica alevi/enerjiyi, bilim ve sevgiyi-aski sembolize eder.
  * Semahta kadin ve erkek sarttir, bununda birlik, esitlik, yaradilis, sevgi, karsitlarin birligi gibi çok derin anlamlari vardir.
  * Semah yalin ayak dönülür, duygular dünyasinda uçulsa da gerçege, dogaya/topraga bagliligi sembolize eder. (Oku; benim sadik yârim kara topraktir. A.Veysel)
  * Semah günlük, fakat temiz elbiseyle dönülebilir, bazi semahlar disinda (üryan semahi) özel elbise gerekmez. Genelde bele, kendini kontrol etmeyi (Eline Diline Beline sahip olmayi) ve sevdigine (yola) bagliligi sembolize eden bir kusak baglanir.
  * Bazi semahlarda avuçlar yer ve gökyüzüne döndür?lür, yerle gök arasinda (1. kapi hava ve 4 kapi toprak / tanri ve insan) arasinda bag kurulur.
  * Gözler genellikle el/avuç içine bakar, bu da aynada kendini (insanda tanriyi) görmeyi, sembolize eder. (Aynayi tuttum yüzüme Ali gör?ndü gözüme. Nazar eyledim özüme Ali gör?ndü gözüme)
  * Semahta kalbe, (döse) götür?len eller, Alevilerin bir tür selamidir. Içten ve kalpten sevgi ve yola bagliligi sembolize eder.
  * Bazi semahlarda eller dairenin disindan içine uzatilir. Bu Haktan, hakkiyla, helâl alip, halkla ‘yarin yanagindan gayrisini paylasmayi sembolize eder.
  * Bazi semahlardaki figürlerde dogadaki canli varlilarin (hayvanlarin, bitkilerin) özeliklerini, emek, sevgi, birlik vbg. çesitli konulari sembolize eder.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alevilikte Semah Forum Tarih
Alevilikte Cenaze Kaldırma Kitabı - İsmail Metin Kitap Özetleri & E-Kitaplar 18 Temmuz 2010
Alevilikte Müsahiplik (Yol Kardeşliği) Diğer Dinler İnançlar 28 Nisan 2009
Alevilikte insan kavramı Diğer Dinler İnançlar 28 Nisan 2009
Alevilikte Tavsan eti ?? Diğer Dinler İnançlar 28 Nisan 2009
Alevilikte Hızır İnanci ve Hıdırellez ! Diğer Dinler İnançlar 28 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş