Alevi inancına göre ölüm bir yok oluş mudur?

'Diğer Dinler İnançlar' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 28 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Alevi inancına göre ölüm bir yok oluş mudur? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cevabı her yöne çekilmeye açık bir soru. Ancak hemen belirtmeliyiz ki Aleviler ölümü bir yok oluş olarak görmüyorlar. Ölüm, yeni bir dönemin/sürecin (buna ebedi süreçte diyebiliriz) başlangıcıdır.
  Büyük Alevi önderi Şah İsmail (Hatayi) bir şiirinde “dün doğdum bugün ölürüm/ölen gelsin işte meydan” diyor. Yine bir çok Alevi şiirinde/deyişinde/deyiminde “ölen tendir, can ölmez” sözü geçiyor.
  Alevi inancında ölüm ile ilgili önemli bir boyutta “ölmeden evvel ölmek” şeklinde formüle edilen boyuttur. Bu konunun çok derin Batın manası vardır. Farklı anlamlara çekiliyor olmasından dolayı cevabı kısa kesip öz olarak Alevi inancında ölümün bir yok oluş olmadığı inancını tekrar belirtiyoruz.
  Ölüm, yeni bir başlangıcın ilk adımıdır. Fakat burada ölümü yücelttiğimiz manası çıkmasın. Gerçeği vurgu manasında belirtiyoruz. Ölüm yaşamın bir gerçeği. Ancak insana ölüm gelene kadar da insanin yapmakla mükellef olduğu görevleri vardır. Ve insanoğlu son nefesine kadarda bu görevleri en doğru şekilde yerine getirmek zorundadır. Hayatın anlamına ulaşmak için doğru bir yaşamın sahibi olmak ve ölüm gerçeğini de bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alevi inancına göre Forum Tarih
Bektaşi ve Alevi Kültürünün Tarihçesi Diğer Dinler İnançlar 29 Haziran 2011
Afyonun Alevi Köyleri Hangileridir Afyonkarahisar Tanıtımı 19 Haziran 2011
Alevilik nedir? Diğer Dinler İnançlar 23 Mayıs 2011
Aleviler Ve Şiiler Neden Tavşan Eti Yemezler? Diğer Dinler İnançlar 17 Nisan 2011
Bese Aslan Ocak ve Kül / Kürt Alevi Ağıtları 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 6 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş