Alembeyli Köyü Sungurlu Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Alembeyli Köyü Sungurlu Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alembeyli Köyü Sungurlu resimleri - Alembeyli Köyü Sungurlu hakkinda bilgiler  Alembeyli, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür. Çorum iline 94 km, Sungurlu ilçesine 24 km uzaklıktadır.

  Alembey adı, 16. yüzyılda Kozan yöresinde varlığı görülen Sis Avşarlarının Alembeyli obasından gelmektedir. Sis yöresinden dağılan bazı Alembeyli Avşarları 17. yüzyıl başlarında (1613 tarihinde) Çankırı bölgesinde görülmektedir. Bir takım olaylara karıştıkları için devlet tarafından iskanları emredilen Alembeyliler, yörede yerleşmişlerdir. Yozgat-Sarıkaya, Ordu-Merkez ve Maraş-Elbistan’da bulunan Alembey adındaki köyler de onlardan kalmadır. Köyde Yavuz Sultan Selim baskılarından dolayı bazı aileler mezhep değişimine zorlanmıştır veya kendisi dönmüştür.Bu yüzden köy mezhep bakımından karışıktır. Mezhep bakımından karışık olması köyün huzurunda bi değişikliğe uğratmamıştır. Halk hala kardeşce yaşamaktadır.

  Kültür

  Köyün en belirgin yiyeceklerinden sohuda dövülerek hazırlanan bulgur ve etten oluşan reyhanla tatlandırılan bir çeşit köftedir.

  Köyün iklimi:Karasal iklim görülür ;yazlar sıcak ve kurak kıslar soğuk ve kar yağıslı gecer] etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma ve hayvancılıga baglıdır.ama tarım daha gelişmiştir.pancarda ve ayçiçek de yetiştirilmektedir.ayrıca köyde market te bulunmaktadır.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 587
  2000 523
  1997 587

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yapılmıştır.Tarım kredi koparatifi vardır. Ptt şubesi yoktur.PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köye digital ve ADSLgelmiştir ayrıca dsi tarafından köye sulama göleti yaptırılmıştır. Ayrıca köyde jandarma karakolu mevcuttur ve fırın bulunmaktadır.

  [​IMG]


  Köyünüze Aitbilgi ve Resimleri Bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş